Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » Akce

Akce

Pozvánka na workshop laserové bezpečnosti


Uskuteční se: 7. 3. 2019

WLBCentrum HiLASE Vás zve na první ročník Workshopu laserové bezpečnosti, který proběhne dne 7.března 2019 v budově laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech.

Unikátní workshop se koná pouze jednou ročně. Na workshopu budete uvedeni do problematiky laserové bezpečnosti a zjistíte, že laserová bezpečnost není jenom ochrana před optickým zářením. Ochrana před laserovým zářením spadá do zcela specifické oblasti technického vývoje. Dráha laserového paprsku není ve většině případů vidět, velké množství energie koncentrované na malé ploše však může způsobit zdravotní rizika, jako například ztrátu zraku či popáleniny. Přednášet budou odborníci na laserovou bezpečnost z centra HiLASE a Eli a součástí workshop budou prohlídky obou laserových center. Unikátní workshop je určen jak pro vedoucí a odborně způsobilé zaměstnance v oblasti rizik, tak pro ty, kteří s laserem přímo pracují. Využijte jedinečnou příležitost setkat se se špičkovými odborníky v oblasti laserové technologie a bezpečnosti. Workshop je cenově zvýhodněn pouze do 7. 2. 2019. Více informací a přihlašovací formulář naleznete zde. Účastníci workshopu získají certifikát.

Více informací a přihlašovací formulář naleznete zde.

Leták ke stažení.

Otevřít informace o akci

Týden vědy v laserovém centru HiLASE

Laserová centra HiLASE a Eli Beamlines
Uskuteční se: 8.-10.11.2018

Laserové centrum HiLASE se i letos již tradičně zapojí do Týdne vědy a techniky AV ČR, největšího vědeckého festivalu v České republice, který se tentokrát zaměřuje na oslavu 100 let české vědy.

300x300

V centru HiLASE chystáme program pro školy i pro širokou veřejnost. Těšit se můžete na zajímavé přednášky a povídání s vědci. Budete si moci prohlédnout experimentální haly nebo se ponořit do virtuální reality a prozkoumat laser Bivoj, nejsilnější laser ve své kategorii na světě. Na své si přijdou i malí návštěvníci, čekají na ně deskové hry, kvízy, světelné experimenty a mnoho dalšího.

Na přednášky doporučujeme rezervaci zde.

Více o programu Týdne vědy naleznete na www.tydenvedy.cz.

Program:

čtvrtek 8.11.2018

10:00 – 12:30 přednáška a program pro školy

16:00 – 18:30 program pro veřejnost: přednáška Laser jako supernástroj 21.století (od 16:00 v centru ELI, doporučujeme rezervaci ) + doprovodný program (prohlídky experimentálních hal, povídání s vědci a hry a aktivity pro nejmenší)

pátek 9.11. 2018

10:00 – 12.30 přednáška a program pro školy

sobota 10.11.2018

10:00 – 13:00 program pro širokou veřejnost: přednáška Proč je nebe modré pro rodiny s dětmi (od 10:00 v centru HiLASE, doporučujeme rezervaci) + doprovodný program (prohlídky experimentálních hal, povídání s vědci a hry a aktivity pro nejmenší)

 

Otevřít informace o akci

Svatováclavské slavnosti

Centrum HiLASE
Uskuteční se: 22. 09. 2018

Na sobotu 22.září pro Vás obec Dolní Břežany chystá den plný hudby, zábavy a dobrého jídla a pití. V rámci doprovodného programu si můžete přijít prohlédnout i laserová centra HiLASE a ELI Beamlines. Můžete se těšit na úkoly pro děti, laserové bludiště, setkání s vědci nebo speciální dětskou přednášku “Proč je nebe modré?”, která dětem poodhalí některé zásady optiky. Přednáška má omezenou kapacitu, v případě zájmu se prosím hlaste na https://rezervace.fzu.cz/ . Doprovod rodičů možný.

Program Svatováclavských slavností můžete sledovat na https://www.facebook.com/events/287413312073893/.

Více o programu a dopravním omezení se dozvíte zde:

Pozvánka na Svatováclavské slavnosti

Dopravní omezení – web

Otevřít informace o akci

Noc vědců 5.10.2018

Laserová centra HiLASE a Eli Beamlines
Uskuteční se: 5. 10. 2018

Fyzikální ústav AV ČR se letos podruhé zapojí do celoevropské Noci vědců. Bohatý program v neopakovatelné atmosféře nočních hodin pro širokou veřejnost chystají všechna jeho pracoviště, včetně dolnobřežanských laserových center HiLASE a ELI Beamlines. Akce proběhne v pátek 5. 10. 2018. Tématem aktuálního 14. ročníku je „100 let české vědy“.

Noc_vedcu_Praha_plakat_A4NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT V HILASE A ELI BEAMLINES?

KDY: 5. 10. 2018, 17:00 – 22:00 (HiLASE), 17:00 – 23:00 (ELI Beamlines)

Prostřednictvím tematických přednášek vezmeme návštěvníky na zajímavou pouť přibližující klíčové okamžiky při objevování vlastností světla a vývoje laseru a představíme některé fascinující aplikace nejmodernějších vysokovýkonových a ultraintenzivních laserů v průmyslu i ve vědě a výzkumu. Do útrob center mohou zájemci nahlédnout v rámci speciálních komentovaných prohlídek či prostřednictvím virtuální reality. Připravena je celá řada statických i interaktivních exponátů a experimentování se světlem a lasery. Dále chystáme netradiční světelné projekce fyzikálních simulací přímo na laserovou budovu a mnohé další aktivity.

Program je vhodný pro širokou veřejnost –  vítáni jsou dospělí, studenti i děti. Vstup pro všechny je zdarma.

Pozor, na některé části programu doporučujeme rezervaci: https://rezervace.fzu.cz/exkurze.offer/view-8/

PODROBNÝ PROGRAM NOCI VĚDCŮ V CENTRU HiLASE:

Populárně-naučná přednáška Aplikace laseru ve všedním i nevšedním životě (19:30 – seminární místnost HiLASE)

Možná vás to překvapí, ale s lasery a jejich používáním se v běžném životě potkáváme denně.  S postupnýmývojem techniky je třeba vyvíjet i laserové technologie – ukážeme si zajímavé příklady využití laserů nyní i v minulosti, a pokusíme se podívat i na to, jak by se lasery mohly využívat v budoucnosti. Přednáška Laserové aplikace ve všedním i nevšedním životě  je určená pro širokou veřejnost, přednáší dvojice Ing. Martina Žáková (ELI Beamlines) a Ing. Jan Brajer (HiLASE). Rezervaci je možné provést na: https://rezervace.fzu.cz/exkurze.offer/view-8/

Komentované prohlídky experimentálních hal (17:00 – 22:00, začátek v každou celou hodinu)

Vědci laserového centra HiLASE vás zavedou do experimentálních hal, kde se provádí Laser shock peening, jedna z našich klíčových laserových technologií pro průmysl. Přijďte se dozvědět, jak se dá laser využít například v leteckém průmyslu.

Povídání s vědcem (17:00 – 22:00, začátky 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:15)

Přijďte se dozvědět více o našem laserovém centru nebo o tom, na jakém principu fungují lasery.

Experimentální místnost (17:00 – 22:00, začátky 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:15)

Spolu s naším vědcem si vyzkoušíte, jak fokusovat paprsek v laserové laboratoři, na jakém principu funguje  fotoluminiscence nebo jak používat optické elementy např. ke korekci očních vad.

Aktivity pro malé i velké (17:00 – 22:00)

Zahrajete se deskovou hru Laser maze, která simuluje práci vědců v laserové laboratoři, nebo si ulovíte světelný meč pomocí difrakce.

Z technických důvodu bohužel nebude v provozu laserové bludiště, návštěvníkům se tímto omlouváme. Místo bludiště jsme pro vás však připravili virtuální prohlídku laseru Bivoj.

TISKOVÁ ZPRÁVA K PRAŽSKÉ NOCI VĚDCŮ ke stažení zde.

 

Otevřít informace o akci

Talentová akademie 2018

Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines
Uskuteční se: 7. - 9. 9. 2018

Hledáme: 12 studentů, které pustíme tam, kam nikoho jiného
Umožníme: poznat, k čemu využíváme nejvýkonnější lasery světa
Dostanete: zážitek na celý život a ti nejtalentovanější i nabídku další spolupráce
Jsme: Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE

Přihlašování do Talentové akademie 2018 bylo uzavřeno 30. 6. 2018. Již známe 12 finalistů!
Podobně jako loni, se i letos přihlásily čtyři desítky středoškoláků. Odborná porota pečlivě posoudila všechny obdržené přihlášky a vybrala z nich 12 nejlepších – 5 nadaných studentek a 7 talentovaných studentů.  Všechny účastníky jsme již kontaktovali s výsledky. S vybranými finalisty se těšíme na setkání 7. – 9. 9. 2018 v Dolních Břežanech, ostatní zájemce rádi přivítáme na některé z nadcházejících vzdělávacích akcí. Děkujeme všem za účast v letošním ročníku soutěže!

Tisková zpráva

Otevřít informace o akci

Festival vědy

Dejvický “kulaťák” (Vítězné náměstí)
Uskuteční se: 05. 09. 2018

Přijďte si zpříjemnit začátek školního roku ve středu 5.září na dejvický “kulaťák” (Vítězné náměstí). Centrum HiLASE a mnoho dalších výzkumných organizací, firem a univerzit  pro Vás připravilo den plný aktivit pro děti i pro dospělé.

Více se dozvíte na http://www.festival-vedy.cz/.

Otevřít informace o akci

Seminář: Ceramic YAGfrom Konoshima/Baikowski Japan a Seminář: Large LBO crystals for high power lasers

Centrum HiLASE
Uskuteční se: 25. 06. 2018

Seminář – Mr.Takashi Ito (Fraunhofer-Institute for Material and Beam Technology IWS): „Ceramic YAGfrom Konoshima/Baikowski Japan“

Seminřá – Mrs. Ophélie Wagner: „Large LBO crystals for high power lasers“

 

Otevřít informace o akci

Seminář: How to write successful scientific manuscripts: an overview and discussion

HiLASE Centre
Uskuteční se: 19. 06. 2018

Seminář – Prof. Dr. Sci, Nadezhda M. Bulgakova Ph.D. (HiLASE, IoP): „How to write successful scientific manuscripts: an overview and discussion“

Otevřít informace o akci