Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » Akce

Akce

Pozvánka na workshop laserové bezpečnosti


Uskuteční se: 7. 3. 2019

WLBCentrum HiLASE Vás zve na první ročník Workshopu laserové bezpečnosti, který proběhne dne 7.března 2019 v budově laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Součástí workshopu jsou také přednášky odborníků laserového centra HiLASE a prohlídky obou laserových center. Více informací a přihlašovací formulář naleznete zde.

Leták ke stažení.

Otevřít informace o akci

Týden vědy v laserovém centru HiLASE

Laserová centra HiLASE a Eli Beamlines
Uskuteční se: 8.-10.11.2018

Laserové centrum HiLASE se i letos již tradičně zapojí do Týdne vědy a techniky AV ČR, největšího vědeckého festivalu v České republice, který se tentokrát zaměřuje na oslavu 100 let české vědy.

300x300

V centru HiLASE chystáme program pro školy i pro širokou veřejnost. Těšit se můžete na zajímavé přednášky a povídání s vědci. Budete si moci prohlédnout experimentální haly nebo se ponořit do virtuální reality a prozkoumat laser Bivoj, nejsilnější laser ve své kategorii na světě. Na své si přijdou i malí návštěvníci, čekají na ně deskové hry, kvízy, světelné experimenty a mnoho dalšího.

Na přednášky doporučujeme rezervaci zde.

Více o programu Týdne vědy naleznete na www.tydenvedy.cz.

Program:

čtvrtek 8.11.2018

10:00 – 12:30 přednáška a program pro školy

16:00 – 18:30 program pro veřejnost: přednáška Laser jako supernástroj 21.století (od 16:00 v centru ELI, doporučujeme rezervaci ) + doprovodný program (prohlídky experimentálních hal, povídání s vědci a hry a aktivity pro nejmenší)

pátek 9.11. 2018

10:00 – 12.30 přednáška a program pro školy

sobota 10.11.2018

10:00 – 13:00 program pro širokou veřejnost: přednáška Proč je nebe modré pro rodiny s dětmi (od 10:00 v centru HiLASE, doporučujeme rezervaci) + doprovodný program (prohlídky experimentálních hal, povídání s vědci a hry a aktivity pro nejmenší)

 

Otevřít informace o akci

Svatováclavské slavnosti

Centrum HiLASE
Uskuteční se: 22. 09. 2018

Na sobotu 22.září pro Vás obec Dolní Břežany chystá den plný hudby, zábavy a dobrého jídla a pití. V rámci doprovodného programu si můžete přijít prohlédnout i laserová centra HiLASE a ELI Beamlines. Můžete se těšit na úkoly pro děti, laserové bludiště, setkání s vědci nebo speciální dětskou přednášku “Proč je nebe modré?”, která dětem poodhalí některé zásady optiky. Přednáška má omezenou kapacitu, v případě zájmu se prosím hlaste na https://rezervace.fzu.cz/ . Doprovod rodičů možný.

Program Svatováclavských slavností můžete sledovat na https://www.facebook.com/events/287413312073893/.

Více o programu a dopravním omezení se dozvíte zde:

Pozvánka na Svatováclavské slavnosti

Dopravní omezení – web

Otevřít informace o akci

Noc vědců 5.10.2018

Laserová centra HiLASE a Eli Beamlines
Uskuteční se: 5. 10. 2018

Fyzikální ústav AV ČR se letos podruhé zapojí do celoevropské Noci vědců. Bohatý program v neopakovatelné atmosféře nočních hodin pro širokou veřejnost chystají všechna jeho pracoviště, včetně dolnobřežanských laserových center HiLASE a ELI Beamlines. Akce proběhne v pátek 5. 10. 2018. Tématem aktuálního 14. ročníku je „100 let české vědy“.

Noc_vedcu_Praha_plakat_A4NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT V HILASE A ELI BEAMLINES?

KDY: 5. 10. 2018, 17:00 – 22:00 (HiLASE), 17:00 – 23:00 (ELI Beamlines)

Prostřednictvím tematických přednášek vezmeme návštěvníky na zajímavou pouť přibližující klíčové okamžiky při objevování vlastností světla a vývoje laseru a představíme některé fascinující aplikace nejmodernějších vysokovýkonových a ultraintenzivních laserů v průmyslu i ve vědě a výzkumu. Do útrob center mohou zájemci nahlédnout v rámci speciálních komentovaných prohlídek či prostřednictvím virtuální reality. Připravena je celá řada statických i interaktivních exponátů a experimentování se světlem a lasery. Dále chystáme netradiční světelné projekce fyzikálních simulací přímo na laserovou budovu a mnohé další aktivity.

Program je vhodný pro širokou veřejnost –  vítáni jsou dospělí, studenti i děti. Vstup pro všechny je zdarma.

Pozor, na některé části programu doporučujeme rezervaci: https://rezervace.fzu.cz/exkurze.offer/view-8/

PODROBNÝ PROGRAM NOCI VĚDCŮ V CENTRU HiLASE:

Populárně-naučná přednáška Aplikace laseru ve všedním i nevšedním životě (19:30 – seminární místnost HiLASE)

Možná vás to překvapí, ale s lasery a jejich používáním se v běžném životě potkáváme denně.  S postupnýmývojem techniky je třeba vyvíjet i laserové technologie – ukážeme si zajímavé příklady využití laserů nyní i v minulosti, a pokusíme se podívat i na to, jak by se lasery mohly využívat v budoucnosti. Přednáška Laserové aplikace ve všedním i nevšedním životě  je určená pro širokou veřejnost, přednáší dvojice Ing. Martina Žáková (ELI Beamlines) a Ing. Jan Brajer (HiLASE). Rezervaci je možné provést na: https://rezervace.fzu.cz/exkurze.offer/view-8/

Komentované prohlídky experimentálních hal (17:00 – 22:00, začátek v každou celou hodinu)

Vědci laserového centra HiLASE vás zavedou do experimentálních hal, kde se provádí Laser shock peening, jedna z našich klíčových laserových technologií pro průmysl. Přijďte se dozvědět, jak se dá laser využít například v leteckém průmyslu.

Povídání s vědcem (17:00 – 22:00, začátky 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:15)

Přijďte se dozvědět více o našem laserovém centru nebo o tom, na jakém principu fungují lasery.

Experimentální místnost (17:00 – 22:00, začátky 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:15)

Spolu s naším vědcem si vyzkoušíte, jak fokusovat paprsek v laserové laboratoři, na jakém principu funguje  fotoluminiscence nebo jak používat optické elementy např. ke korekci očních vad.

Aktivity pro malé i velké (17:00 – 22:00)

Zahrajete se deskovou hru Laser maze, která simuluje práci vědců v laserové laboratoři, nebo si ulovíte světelný meč pomocí difrakce.

Z technických důvodu bohužel nebude v provozu laserové bludiště, návštěvníkům se tímto omlouváme. Místo bludiště jsme pro vás však připravili virtuální prohlídku laseru Bivoj.

TISKOVÁ ZPRÁVA K PRAŽSKÉ NOCI VĚDCŮ ke stažení zde.

 

Otevřít informace o akci

Talentová akademie 2018

Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines
Uskuteční se: 7. - 9. 9. 2018

Hledáme: 12 studentů, které pustíme tam, kam nikoho jiného
Umožníme: poznat, k čemu využíváme nejvýkonnější lasery světa
Dostanete: zážitek na celý život a ti nejtalentovanější i nabídku další spolupráce
Jsme: Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE

Přihlašování do Talentové akademie 2018 bylo uzavřeno 30. 6. 2018. Již známe 12 finalistů!
Podobně jako loni, se i letos přihlásily čtyři desítky středoškoláků. Odborná porota pečlivě posoudila všechny obdržené přihlášky a vybrala z nich 12 nejlepších – 5 nadaných studentek a 7 talentovaných studentů.  Všechny účastníky jsme již kontaktovali s výsledky. S vybranými finalisty se těšíme na setkání 7. – 9. 9. 2018 v Dolních Břežanech, ostatní zájemce rádi přivítáme na některé z nadcházejících vzdělávacích akcí. Děkujeme všem za účast v letošním ročníku soutěže!

Tisková zpráva

Otevřít informace o akci

Festival vědy

Dejvický “kulaťák” (Vítězné náměstí)
Uskuteční se: 05. 09. 2018

Přijďte si zpříjemnit začátek školního roku ve středu 5.září na dejvický “kulaťák” (Vítězné náměstí). Centrum HiLASE a mnoho dalších výzkumných organizací, firem a univerzit  pro Vás připravilo den plný aktivit pro děti i pro dospělé.

Více se dozvíte na http://www.festival-vedy.cz/.

Otevřít informace o akci

Seminář: Ceramic YAGfrom Konoshima/Baikowski Japan a Seminář: Large LBO crystals for high power lasers

Centrum HiLASE
Uskuteční se: 25. 06. 2018

Seminář – Mr.Takashi Ito (Fraunhofer-Institute for Material and Beam Technology IWS): „Ceramic YAGfrom Konoshima/Baikowski Japan“

Seminřá – Mrs. Ophélie Wagner: „Large LBO crystals for high power lasers“

 

Otevřít informace o akci

Seminář: How to write successful scientific manuscripts: an overview and discussion

HiLASE Centre
Uskuteční se: 19. 06. 2018

Seminář – Prof. Dr. Sci, Nadezhda M. Bulgakova Ph.D. (HiLASE, IoP): „How to write successful scientific manuscripts: an overview and discussion“

Otevřít informace o akci