Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » Média

Média

Tajemství, pokusy, objasněné záhady? Pražská Noc vědců bude plná překvapení.

Už od roku 2005 se z podnětu Evropské komise koná Noc vědců. Letos se uskuteční 5. října ve více než třech desítkách míst České republiky. Motto akce je „100 let české vědy“ a lidé libovolného věku, vzdělání či zájmů budou moci opět navštívit jen pro ně tento večer otevřené vědecké ústavy, výzkumná centra, univerzity, muzea, science centra i nemocnice. Od 17:00 do 22:00, někde až do 23:00 hod., na ně čekají přednášky, pokusy, ukázky, virtuální realita, výstavy, filmy, workshopy a těší se na ně asistenti, vědci, demonstrátoři a všichni, kdo vědou a výzkumem denně žijí. Více o Noci vědců na http://noc-vedcu.cz/cs/tiskova-zprava-3-2018.

V Praze a okolí jsou soustředěny zcela výjimečné vědecké a výzkumné instituce, proto tady také Noc vědců bude mimořádně pestrá a zajímavá. Vstup na akci je zdarma, aktuální informace o Pražské Noci vědců najdete na https://www.facebook.com/prazskanocvedcu.

Celé znění tiskové zprávy ke stažení zde.

ČRo: Věděli byste, kde hledat Laser Valley, tedy Laserové údolí?

Věděli byste ale, kde hledat Laser Valley, tedy Laserové údolí? Tak se začalo říkat Dolním Břežanům na jižním cípu Prahy. Fyzikální ústav Akademie věd v této třítisícové satelitní vesničce vybudoval dvě ohromná laserová centra, HiLase a Eli Beamlines, přičemž to druhé bude vybaveno nejvýkonnějším laserem na světě. Zatím mu fyzikové přezdívají docela nenápaditě Laser 4.

POKRAČOVAT

Dolní břežany: Laserové centrum HiLASE oslavilo Rok světla 2015

Ve čtvrtek 15. října oslavilo laserové centrum HiLASE Rok světla 2015. Večer plný zábavy pro malé i velké fandy dolnobřežanských laserů zahájili několikanásobní mistři světa v Electric Boogie „The Others“. V chladném večeru diváky rozpohybovala v rytmu funky snad jediná česko-albánská kapela na světě HitFakers. Kapela tak nadchla nejmenší diváky, že zcela zaplnili pódium a skvěle tak doplnili atmosféru celého večera. Na závěr jeviště rozzářila laserová show bytostí z jiné galaxie – Laser Predators.

POKRAČOVAT

ČTK: Centrum v Břežanech nabídne vědcům nejvýkonnější laser na světě

Dolní Břežany (u Prahy) – Laserové centrum v Dolních Břežanech u Prahy pomůže vědcům ve výzkumu kosmu i v boji s rakovinou. Slavnostně se otevřelo dnes, v plném provozu bude v roce 2018. Stavba centra ELI Beamlines vyjde na 6,8 miliardy korun, z toho 5,8 miliardy zaplatí EU. Badatelé budou mít pro své výzkumy k dispozici nejvýkonnější laser na světě, řekl ČTK při příležitosti otevření centra manažer ELI Roman Hvězda.

POKRAČOVAT

Barrandov TV

Návštěva účastníků Expedice vesmír v laboratoři a laserový experiment ve zprávách televize Barrandov, 21:10.

POKRAČOVAT

Týden: Pět laserů v Břežanech čeká na jména, navrhne je veřejnost

Veřejnost má možnost pojmenovat pětici laserů, které se nacházejí nebo budou nacházet v centrech ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech. Zatím jsou označeny čísly dva až šest. Právo pojmenovat jedničku měli finalisté vzdělávací soutěže Expedice vesmír 2015. Návrhy bude možné posílat SMS zprávou od čtvrtka do 23. listopadu.

POKRAČOVAT

IDnes: Hledá se jméno pro superlasery, vědci chtějí tipy od lidí

Lidé mohou od pátku posílat návrhy jmen pro lasery, které stojí ve vědeckých centrech v Dolních Břežanech. Hledá se kreativní, mezinárodně srozumitelný výraz, který bude vystihovat vlastnosti přístroje.

POKRAČOVAT

Průmysl Dnes: Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.

Fyzikální ústav AV ČR, jehož součástí je i HiLASE, je největší z ústavů Akademie věd ČR a zaměstnává 1 200 pracovníků. Primárně se jeho pracovníci zabývají fyzikou elementárních částic, pevných látek, optikou a materiálovým výzkumem. Pracoviště HiLASE se pak zaměřuje na aplikačně-orientovaný výzkum. Přečtěte si na webu „Průmysl Dnes“ rozhovor s RNDr. Petrem Šittnerem, CSc., zástupcem ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i.

POKRAČOVAT

Technet.cz: Jak česká Expedice vesmír zachránila svět před planetkou

Letos potřetí se vydala posádka českých dětí na cestu do kosmu s Expedicí vesmír. Jde o dobrodružnou populárně-vědeckou soutěž, ve které děti v dovednostech kosmonautů školí špičkoví vědci. Děti se naučí to, s čím jejich vrstevníci ani rodiče většinou nepřijdou do kontaktu za celý život.

POKRAČOVAT

Týden.cz: Děti si vyzkoušely let ve vesmíru i přistání na asteroidu

Populárně-naučná soutěž Expedice vesmír má za sebou závěrečný týden celé soutěže. Vítězové si vyzkoušeli simulovaný let ve vesmíru a přistání na asteroidu, pojmenovali laser a čeká je i let ve stavu beztíže v letadle při parabolickém letu.

POKRAČOVAT

Echo č. 2/2015 se převážně věnuje tématu laserového centra HiLASE

Časopis ECHO je periodikum Technologického centra AV ČR, které přináší informace o evropském výzkumu a možnostech evropské výzkumné spolupráce. Echo č. 2/2015 se převážně věnuje tématu laserového centra HiLASE, které zahájilo provoz v letošním roce.  V textu  jsou mj.  uvedeny i některá zjištění, která vyplynula ze studie o výzkumu v oblasti využití laserů a laserových technologií a aplikačním potenciálu centra HiLASE, kterou vypracovalo Technologické centrum.

POKRAČOVAT

Newsletter CITT

V newsletteru CITT určeném pro firmy, které vidí ve vědě a inovacích potenciál pro svůj vlastní rozvoj, si můžete přečíst o využití experimetnálních laserů HiLASE v praxi. Dozvíte se o možnostech diamantových nanovrstev i novém patentu – zařízení měřící kvalitu laserového paprsku. Pokud Vás při čtení newsletteru napadne, jak lépe využít fyziku i ve Vaší firmě, ozvěte se našemu týmu pracovníků z Centra pro inovace a transfer technologií (www.citt.cz)  a společně můžete myšlenku rozvinout.

POKRAČOVAT

Článek v časopise The Engineer: „Solid start for laser research“

V britském časopise „The Engineer“ byl publikován článek „Solid start for laser research“, který se zabývá  strategickým partnerstvím HiLASE s britskou výzkumnou organizací Science and Technology Facilities Council (STFC), které byLo navázáno díky aktivitě Teaming evropského programu Horizon 2020.

POKRAČOVAT

České noviny: Třetí ročník Expedice vesmír láká děti na let k asteroidu

Zažít simulovaný let do vesmíru a skutečný stav beztíže i se seznámit s unikátní laserovou technologií mohou děti v Expedici vesmír 2015. Letos hledá malé kosmonauty, aby „zachránili lidstvo“ před srážkou s asteroidem se Zemí v roce 2045. Do populárně vědecké soutěže se mohou přihlásit děti ve věku 10 až 15 let z jakékoliv školy. Třetí ročník soutěže představili dnes pořadatelé novinářům. První kolo skončí 15. května.

Na projektu spolupracuje centrum ELI Beamlines s nejvýkonnějším laserem na světě, které se buduje v Dolních Břežanech u Prahy, a s již postaveným sousedním laserovým centrem HiLASE, v jehož laboratořích se budou finalisté v létě školit.

POKRAČOVAT

HiLASE – aplikační laboratoř Akademie věd ČR

HiLASE je součástí nové publikace Aplikační laboratoře Akademie věd České republiky. Jejím cílem je rozšířit přímé kontakty pracovišť AV ČR s průmyslovými partnery a podpořit konkrétní projekty spolupráce akademické a aplikační sféry. Publikace je zaměřena především na segment smluvního výzkumu a je koncipována jako přehled a popis aktivit vybraných laboratoří z různých pracovišť AV ČR, a to nejen z technických oborů či z aplikované fyziky a chemie, ale také z oblasti věd o živé přírodě a společenských věd.

POKRAČOVAT

Scientific American: HiLASE – Světlo jako pracovní nástroj

Lasery se od svého objevu staly hybnou silou technologického pokroku. V novém výzkumném centru HiLASE vyvíjíme novou generaci laserů s parametry, které technologie posunou o další krok dál. Rozhodli jsme se vyvinout lasery pro aplikace, které potřebují vysokou kvalitu svazku, vysoký průměrný výkon, optimální dobu působení v dostatečně velké ploše a s ideální vlnovou délkou.

POKRAČOVAT

ČRo Dvojka, Meteor: Nejvýkonnější lasery

Redaktor českého rozhlasu pan Petr Sobotka navštívil laboratoř laserového centra HiLASE. Poslechněte si záznam rozhovoru s vedoucím projektu Tomášem Mockem a dozvíte se odpovědi na otázky: „Co je to laser ?“, „Jak vypadá laserová laboratoř a proč je nutné do ní vcházet v ochranném obleku?“  a „V čem je unikátní laserové centrum HiLASE?“.

POKRAČOVAT

ČRo: Slavnostní otevření laserového centra HiLASE

V Dolních Břežanech nedaleko Prahy bylo otevřeno nové vědecké a výzkumné centrum pro vývoj a testování laserů a laserových technologií nové generace. Dolní Břežany u Prahy se stávají místem vývoje a testování nových špičkových laserových technologií a laserů nové generace pro výzkum i průmysl – podstatně silnějších, výkonnějších, kompaktnějších a stabilnějších, než jsou dosavadní jinde ve světě. Fyzikálního ústavu Akademie věd R. Jeho ředitel, profesor Jan Řídký, vysvětluje hlavní cíle a úkoly centra HiLASE.

POKRAČOVAT

ČTK: V Dolních Břežanech se začaly vyvíjet lasery nové generace

Praha – Silnější lasery nové generace, jež podle fyziků nemají ve světě obdoby, se začaly vyvíjet a testovat v nově postaveném centru HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy. Využití by měly najít v průmyslu i výzkumu. V nové budově, která se otevře tuto středu, už působí téměř 60 laserových specialistů a techniků z Česka i zahraničí. Vývojové středisko za téměř miliardu korun sídlí vedle rozestavěného superlaseru ELI Beamlines.

POKRAČOVAT

Novinky: Vědci z celého světa staví v Dolních Břežanech lasery, jaké nikde jinde nemají

V Dolních Břežanech vyrostlo unikátní laserové centrum. Vědci z různých koutů světa se podílejí na vývoji průmyslových laserů, které nejsou v jiných zemích dostupné. Novinky navštívily ambiciózní centrum a promluvily si s koordinátorem a projektovým manažerem HiLASE Tomášem Mockem.

POKRAČOVAT

Technický týdeník: Na návštěvě výzkumného centra ELI Beamlines a HiLASE

V Dolních Břežanech vyrůstají pod křídly Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky dvě špičková výzkumná centra celosvětového významu, ELI Beamlines (Extreme Light Infrastrukture) a HiLASE (High average power pulsed LASErs). Redakce Technického týdeníku byla pozvána na prohlídku realizace obou fází projektu.

POKRAČOVAT

ČTK: Nová laserová centra potřebují fyziky, ale v Česku je jich málo

Na zpravodajském serveru ČTK – České noviny dnes vyšel článek „Nová laserová centra potřebují fyziky“. Dočtete se nejenom o snaze laserových center získat v České republice fyziky a inženýry, kteří umějí stavět lasery. V článku je také představeno laserové centrum HiLASE a mezinárodní tým vědců, kteří na projektu pracují.

POKRAČOVAT

Host Studia Leonardo: vědecký koordinátor a manažer projektu HiLASE Tomáš Mocek

Dne  6. srpna  2014 v 16:10 bude hostem Studia Leonardo na stanici ČRo Plus vědecký koordinátor a  manažer projektu HiLASE – Tomáš Mocek . Téhož dne mezi 10:00 a 16:40 mu můžete pokládat otázky pomocí aplikace na webových stránkách ČRo Plus.

POKRAČOVAT

LaserFocusWorld: Adaptive Optics – AO system for HiLASE laser is optimized

Renomovaný měsíčník Laser Focus World (červen 2014) otiskl informaci o dalších pokrocích vědců z projektu Hilase, kteří spolu se svými kolegy z CNR-IFN a ČVUT v Praze vyvinuli systém simulující optické aberace kryogenně chlazené komory způsobené především tepelným namáháním aktivního materiálu. Pomocí něho pak optimalizovali systém adaptivní optiky, který dané aberace kompenzuje. To vše přesto, že samotný laserový systém je teprve vyvíjen.

POKRAČOVAT

Čs časopis pro fyziku: Vývoj tenkodiskových laserů s vysokým průměrným výkonem v projektu HiLASE

V šestém čísle Československého časopisu pro fyziku vyšel blok textů připomínajících 60. výročí založení Fyzikálního ústavu AV ČR. Otevírá jej aktualita informující o úspěšně uzavřené první etapě projektu HiLASE, který se na FZÚ systematicky zabývá vývojem repetičních laserových systémů s vysokým průměrným výstupním výkonem pro vědecké a průmyslové aplikace.

POKRAČOVAT

EkonTech.cz: Česká republika jako laserová mocnost

Listopadové číslo časopisu EkonTech.cz (časopis pro studenty techniky a ekonomie) bylo věnováno tématice výzkumných center. Česká republika se také díky nám začíná prodírat na pozici vědecké mocnosti. Přečtěte si více v rozhovoru s Ing. Romanem Švábkem, který představuje HiLASE a laserové technologie, na nichž pracují výzkumníci našeho laserového centra.

POKRAČOVAT

Odborný článek v japonském časopise Review of Laser Engineering

V zářijovém čísle japonského odborného časopisu Review of Laser Engineering, které se věnovalo pevnolátkovým a vláknovým laserům, byl publikován článek  Dr. Taisuke Miury, Prof. Akiry Endo a Dr. Tomáše Mocka. Článek pod názvem „Development of High Energy and High Average Power Ultrafast Thin Disk Lasers“ představil projekt HiLASE a zejména pak výsledky výzkumného programu 1.

POKRAČOVAT

Talenti v oboru laserové fyziky v Praze

Ve dnech 23. – 28. června 2013 uspořádal Fyzikální ústav Akademie věd ČR, v.v.i. v pražském Top hotelu jedno z největších setkání mladých talentů v oboru laserové fyziky. Letní škola Eli Beamlines měla více než 100 účastníků, mezi které patřili doktorandi a postdoktorandi z Maďarska, Rumunska, Velké Británie, Kanady, Německa, Itálie, Řecka, Indie nebo Indonésie i pracovníci Fyzikálního ústavu AV ČR v.v.i. Pozvání do Prahy přijalo 19 přednášejících z prestižních světových institucí a univerzit, jako jsou např. Rutherford Appleton Laboratory, Hamburg University, University of Bordeaux, Max Planck Institute nebo Japan Atomic Energy Agency.

POKRAČOVAT

Letní workshop a teambuilding

V polovině června se v Buchlovicích uskutečnil letní workshop a teambuilding projektů HiLASE a DPSSLasers. Více než dvacítka výzkumníků, techniků, konstruktérů i administrativních pracovníků měla možnost lépe poznat své kolegy i mimo pracovní prostředí a vyzkoušet si spolupráci díky týmovým a sportovním aktivitám. V rámci programu představili vedoucí jednotlivých týmů  dosažené výsledky a prezentovali výzvy, které projekty čekají v nadcházejícím období. Součástí společně stráveného víkendu bylo však i překonávání překážek v lanovém centru, volejbal, stolní tenis či společný výlet na hrad Buchlov i do zámeckých zahrad v Buchlovicích.

POKRAČOVAT

Stavba v plném proudu

Stavební práce na pozemku, kde má již za pár měsíců stát budova laserového centra HiLASE, úspěšně pokračují velmi rychlým tempem navzdory letošní dlouhé zimě. Do konce května 2013 mimo jiné proběhly následující práce: betonáž základových pasů, usazování retenční nádrže a navazujících kanalizačních rozvodů, montáž ocelové výztuže či betonáž pilot. Dále byla položena základová deska pod administrativní částí i  laserovou halou a vybudována  hrubá stavba přízemí budoucího  laserového centra včetně stropní desky.

POKRAČOVAT

Laser shock Peening – chceme vědět více

Pracovníci projektu HiLASE Tomáš Mocek, Danijela Rostohar a Roman Švábek navštívili  ve dnech 6. – 10. května 2013 mezinárodní konferenci s názvem „4th International Conference on Laser Peening and Related Phenomena”, jejíž účastníky informovali o svém budoucím zapojení do technologie Laser Shock Peening, která tvoří velmi významnou součást Výzkumného programu 3.

POKRAČOVAT

Rozvoj vědecké spolupráce – Japonsko

Členové týmu HiLASE se aktivně podílí na rozvoji vědecké spolupráce nejenom napříč Evropou, ale i po celém světě.  V rámci tohoto úsilí podnikli ke konci dubna 2013 Tomáš Mocek, Antonio Lucianetti a Taisuke Miura několikadenní pracovní cestu po Japonsku. Součástí cesty byly prezentace projektu HiLASE na několika vědecko-výzkumných pracovištích, jednání o vědecké spolupráci i návštěvy laserových laboratoří.

POKRAČOVAT

Česká televize: Česko se stává magnetem pro fyziky z celého světa

Reportér Martin Rusek navštívil laboratoř Sofia a seznámil diváky České televize se zahraničními vědeckými pracovníky projektu HiLASE. Reportáž s názvem „Česko se stává magnetem pro fyziky z celého světa“ odvysílala ČT ve své hlavní zpravodajské relaci Události v pátek 4. 5. 2013.

POKRAČOVAT

Unikátní laser za 10 mil. liber bude stát v České republice

Dne 5. března 2013 byla uzavřena smlouva mezi Science and Technology Facilities Council, Rutherford Appleton Laboratory (STFC/RAL) a Fyzikálním ústavem AV ČR, v.v.i. o dodávce diodově čerpaného laserového systému pracujícím na nominální opakovací frekvenci 10 Hz a poskytujícím nanosekundové pulsy s energií nejméně 100 J v jednom svazku pro účely projektu HiLASE a částečně ELI Beamlines. Tento laser bude světově unikátní, neboť půjde o první diodově čerpaný laser pracující při tak vysoké frekvenci a energii na světě. Jeho další přidanou hodnotou je, že bude otevřen pro uživatelský výzkum.

POKRAČOVAT

Stáž v National Centre for Laser Applications

Ve dnech 4. – 15.2.2013 se uskutečnila stáž dvou pracovníků projektu HiLASE – Dr. Danijely Rostohar a Ing. Romana Švábka – v National Centre for Laser Applications (NCLA) na National University of Ireland (NUI) v irském městě Galway.

POKRAČOVAT

Technik: Nové lasery pro průmysl a výzkum

První letošní číslo časopisu Technik přináší článek redaktora Petra Bayera “Nové lasery pro průmysl a výzkum”, v němž Roman Švábek popisuje unikátní aplikační potenciál projektu HiLASE.

POKRAČOVAT

EUV litografie – cesta k praktickému využití pokročilých laserových technologií centra HiLASE

Neustálý vývoj moderních technologií s sebou nese požadavky průmyslových firem na vzrůstající výpočetní rychlost technických zařízení a na miniaturizaci elektronických součástek. Jednou z hlavních cest, které v budoucnu umožní další zmenšování čipů, je využití tzv. EUV (extreme-ultraviolet) litografie. Dne 17. 10. 2012 seznámil Dr. Vivek Bakshi účastníky svého semináře, který organizoval projekt HiLASE ve spolupráci s projektem DPSSLasers, s nejnovějšími trendy ve vývoji EUV  zdrojů záření pro moderní litografii.

POKRAČOVAT

Dny otevřených dveří

Ve dnech 8. – 10. listopadu 2012 pořádá Fyzikální ústav AV ČR v rámci  Týdne vědy a techniky  Dny otevřených dveří. Hlavní pravidelné popularizační akce pracovišť AV ČR, která se koná v průběhu tohoto největšího vědeckého festivalu v České republice, se zúčastní i zástupci projektu HiLASE. Přijďte si vyslechnout na pracoviště “Slovanka” (vchod z ulice Pod vodárenskou věží 1, Praha 8 – Libeň) prezentaci  “HiLASE: aplikační potenciál výkonových laserů” a řadu dalších zajímavých příspěvků.

POKRAČOVAT

Poklepání základního kamene centra HiLASE

9. říjen 2012 byl důležitým dnem pro rodící se laserové centrum HiLASE. Na staveništi ve středočeských Dolních Břežanech proběhlo slavnostní poklepání základního kamene laserového centra budoucí stavby HiLASE i sesterského projektu ELI Beamlines. Významný okamžik v realizaci obou ambiciózních projektů přilákal pozornost médií i veřejnosti, a to i díky přítomnosti premiéra Petra Nečase, ministra školství Petra Fialy, předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše a pražského světícího biskupa Václava Malého. Nechyběly ani osobnosti mezinárodní politiky jako např. velvyslankyně Velké Británie Sian MacLeod a rumunská ambasadorka Daniela Gitman.

POKRAČOVAT

Slavnostní položení základního kamene laserového centra HiLASE

Dnes, dne 9. října 2012 ve 14 hod, budou v Dolních Břežanech položeny základní kameny laserových center ELI a HiLASE. Účast přislíbili  předseda vlády Petr Nečas, ministr školství Petr Fiala, předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš, Kardinál Dominik Duka a další vzácní hosté.

POKRAČOVAT

Veřejná soutěž na zhotovitele výstavby objektu HiLASE má svého vítěze

Další důležitý milník v realizaci projektu byl dosažen dne 21.9.2012, kdy byla uzavřena smlouva o dílo s firmou OHL ŽS – vítězem veřejné soutěže na zhotovitele výstavby objektu HiLASE a přípravu území.

POKRAČOVAT

Ani HiLASE nechyběl na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně

Jako již tradičně se v polovině září  konal v Brně Mezinárodní strojírenský veletrh, na němž jsou zastoupeny všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Letošní 54. ročník patřil mezi největší a nejúspěšnější v posledních letech. Mezi vystavovatele se zařadili i členové týmu HiLASE, kteří návštěvníkům představili naše  laserové centrum.

POKRAČOVAT

Mezinárodní expertní panel kladně hodnotí „Scientific and Technical Design Report“ projektu HiLASE

V období mezi červnem a červencem 2012 posuzoval mezinárodní vědecký expertní panel 167 stránkový dokument STDR (Scientific and Technical Design Report), který obsahuje detailní návrhy řešení laserových systémů pro oba výzkumné programy projektu HiLASE.

POKRAČOVAT

Zástupci MŠMT navštívili projekt HiLASE

Ve středu dne 8. 8. 2012 jsme v rámci monitorovací návštěvy přivítali na půdě Fyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i. pracovníky Řídicího orgánu Operačního programu VaVpI , z jehož prostředků je náš projekt financován. [...]

POKRAČOVAT

Nové číslo Newsletteru

V novém čísle Newsletteru, který připravuje partnerský projekt ELI, se můžete dočíst o postupu záchránného archeologického průzkumu, který právě probíhá na pozemcích projektu HiLASE. Dále si zde můžete přečíst rozhovor s Taisuke Miurou.

POKRAČOVAT

Štafeta s britskou velvyslankyní

Ve středu 18. dubna se členové projektových týmu ELI Beamlines a HiLASE účastnili akce s názvem „100 dní do olympiády – štafeta 4×100 metrů s britskou velvyslankyní Sian MacLeodovou“. Z každé organizace se štafetového běhu zúčastnili tři dobrovolníci. Z našeho týmu to byli Karolina Macúchová, Michal Chudožilov a Roman Švábek, kteří běželi 100 metrů štafety jako symbol sta dní zbývajících do začátku olympijských her v Londýně. Čtvrtým členem každé štafety byl paralympionik na vozíčku.  Na stadion Juliska v Dejvicích přišli závodníky podpořit i olympijští vítězové, oštěpař Jan Železný a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Akce se těšila z velké účasti závodníků, kteří společně strávili příjemný večer ve sportovním duchu. (převzato z www.eli-beams.eu)

V Praze proběhl první workshop HiLASE

HiLASE, projekt Fyzikálního ústavu AV ČR, který bude sídlit na stejné „adrese“ v Dolních Břežanech jako nejintenzivnější laser světa ELI Beamlines, uspořádal na konci listopadu svůj historicky první workshop. Sjeli se na něj vědci z Německa, Velké Británie, Japonska a samozřejmě i z České republiky, aby prodiskutovali další perspektivy pevnolátkových laserů s vysokou energií a vysokou opakovací frekvencí. [...]

POKRAČOVAT

Vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace

Praha, 29. srpna 2011 – Projekt „HiLASE: Nové lasery pro průmysl a výzkum“ financovaný z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) byl schválen ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ministr Josef Dobeš podepsal rozhodnutí o poskytnutí dotace v celkové výši téměř 800 mil. Kč, přičemž výše podpory ze strukturálních fondů EU (Evropský fond pro regionální rozvoj) činí 680 mil. Kč. Zbývající část 120 mil. Kč je spolufinancována ze státního rozpočtu ČR. Projekt zaměřený na vybudování špičkového laserového centra umístěného v Dolních Břežanech bude realizován během následujících čtyř let a uveden do provozu v průběhu roku 2015.

Článek v časopise Electro Optics

„Projekt HiLASE může přispět k vývoji nové generace fůzních laserů“ – Tomáš Mocek o projektu HiLASE

 POKRAČOVAT