Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » O projektu » Aktuality

Aktuality

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě

Přidáno dne 11. 02. 2019 do sekce Aktuality

3C7I4333Centrum HiLASE se připojuje k oslavám Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Tento svátek připadá na 11.února a od roku 2015, kdy byl vyhlášen Organizací spojených národů, má připomínat zásadní úlohu žen ve vědě. Přečtěte si článek o jednom z nejvýznamnějších objevů ve světě laserů napsaný vědkyní centra HiLASE, dr. Hanou Turčičovou: https://vesmir.cz/…/c…/opticka-pinzeta-svetelny-zablesk.html

HiLASE v novém

Přidáno dne 05. 02. 2019 do sekce Uncategorized

Právě pro vás připravujeme novou webovou prezentaci laserového centra HiLASE. Již brzy se můžete těšit na naše nové webové stránky. O jejich spuštění vás budeme v nejbližší době informovat.

novy-web-2

Zástupci HiLASE se zúčastnili zahájení projektu iQonic

Přidáno dne 09. 01. 2019 do sekce Uncategorized

Program iQonic, financovaný z programu Evropské unie Horizon 2020 pro výzkum a inovace, oficiálně zahájil. iQonic, zkratka z anglického “Innovative strategies, sensing and process Chains for increased Quality, reconfigurability and recyclability of Manufacturing Optolectronics” dává dohromady některé z hlavních evropských hráčů v oblasti technologií pro sestavování a výrobu optoelektroniky. Optoelektronika je technologie zabývající se aplikací elektronických zařízení na získávání, detekci a ovládání světla. Elektronická zařízení jsou vyrobena z materiálů, jako jsou polovodiče, které interagují se světlem a mohou přeměnit elektrickou energii na světlo nebo naopak mohou detekovat světlo a přeměnit ho na elektrické signály. iQonic si klade za cíl nabídnout bezchybnou výrobní platformu, která pokryje celý procesní řetězec optoelektrických částí a komponentů.

20181026 iQonic kick off meeting
Projekt s celkovým rozpočtem 8 milionů EUR bude trvat 42 měsíců a propojují sedmnáct partnerů z EU, kteří zastupují průmyslovou a akademickou sféru. Evropská komise očekává, že technologie vyvinuté díky tomuto financování mohou být použity ve všech výrobních závodech pro optoelektroniku, zvýšit jejich účinnost a flexibilitu a snížit výrobní náklady prostřednictvím recyklovaných součástí.
Dne 26. října se v Bruselu uskutečnilo zahajovací setkání, které položila základy pro započetí výzkumné činnosti.

Fyzikální ústav AV představuje nové logo

Přidáno dne 18. 12. 2018 do sekce Aktuality

FZU-C-RGBFyzikální ústav Akademie věd, jehož je HiLASE nedílnou součástí, začne se vstupem do nového roku používat nové logo. Fyzikální ústav mění tvář po více než 10 letech. Ústředním motivem je symbol oka (vidění, vědění, nazírání) se symbolem fyzikálního světa. Celý příběh o vzniku nového loga si můžete přečíst zde. Nové logo a grafický manuál jsou ke stažení na internetových stránkách FZÚ.

PF 2019

Přidáno dne 14. 12. 2018 do sekce Aktuality

HiLASE_PF2019Tým laserového centra HiLASE Vám z celého srdce přeje rok naplněný pohodou, nadhledem a radostí z pracovních úspěchů.

Mikulášská 2018 v centru HiLASE

Přidáno dne 06. 12. 2018 do sekce Aktuality

I letos do centra HiLASE zavítal Mikuláš s čertem a andělem, aby se setkal se třemi desítkami dětí, jejich rodiči a dalšími členy našeho týmu. Podívejte se, jak se akce vydařila.

DSC_0630 DSC_0759 DSC_0619 DSC_0605

Špičkoví izraelští lektoři předávají své zkušenosti v Dolních Břežanech

Přidáno dne 21. 11. 2018 do sekce Aktuality

V laserovém centru HiLASE právě probíhá česko-izraelský workshop o inovacích a podnikání. Devět špičkových izraelských lektorů bude celý týden (19. – 23.11.2018) vzdělávat třicet zástupců akademické obce a transferu technologií z ČVUT a výzkumných center z regionu STAR – ELI Beamlines, HiLASE a Biocev. Odborný program koordinuje zkušený izraelský mentor a podnikatel Oren Simanian. Jedním z přednášejících je i professor Simon Litsyn, světově uznávaný expert v oblasti elektrotechniky a počítačových věd, který má na svém kontě přes 60 registrovaných patentů. Ve firmě M Systems stál u zrodu a vývoje USB flash disku. Sám je zakladatelem jedné z nejúspěšnějších izraelských start-up firem – společnosti StoreDot, která se specializuje na vývoj baterií. Dlouhodobě se věnuje lektorské a mentorské činnosti. Akce se koná pod záštitou a s podporou Velvyslanectví Státu Izrael v Praze a jejím cílem je rozvíjet konkrétní příležitosti ke spolupráci mezi výzkumnými institucemi a komerční sférou.

3 21

Týden vědy a techniky v centru HiLASE

Přidáno dne 21. 11. 2018 do sekce Aktuality

Také letos se laserová centra HiLASE a ELI Beamlines zapojila do Týden vědy a techniky, největšího vědeckého festivalu v České republice. Laserová centra byla pro veřejnost otevřena po tři dny (8.-10.11.2018) a přišlo si je prohlédnout bezmála 400 návštěvníků. Týden vědy si letos získal velký ohlas mezi studenty -  centrum HiLASE navštívilo hned několik středních škol. A co se studentům nejvíc líbilo? Největší zájem byl už tradičně o komentované prohlídky experimentálních hal, ve kterých naši vědci vyvíjejí nejrůznější technologie využitelné pro průmysl. Kromě toho si studenti mohli ulovit „světelný meč“ pomocí difrakční fólie, vyzkoušet si postavit svou vlastní laserovou laboratoř ve hře Laser maze nebo prozkoumat náš nejsilnější laserový systém Bivoj pomocí virtuální reality. Na další dny otevřených dveří se můžete těšit na jaře 2019. 4E0A8888 4E0A9035 4E0A8963 4E0A8986 4E0A8979 4E0A9013 4E0A9087 4E0A9092 4E0A9144

Evropská delegace v centru HiLASE

Přidáno dne 26. 10. 2018 do sekce Uncategorized

DSCN7631 V pátek 26.10. navštívila laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech delegace zástupců zemí Evropské unie, mezi jinými např. velvyslankyně Finska, Švédska či Slovenska. Centrem HiLASE provedli delegaci ředitel centra, dr. Tomáš Mocek, a vědec Jan Brajer, jež evropským zástupcům představil zejména aplikační možnosti technologie laserového vyklepávání (Laser Shock Peening) pro průmysl.

FOTOGALERIE

Jean-Eric Paquet, generální ředitel DG RTD, navštívil Dolní Břežany

Přidáno dne 26. 10. 2018 do sekce Uncategorized

Ve čtvrtek 25. října 2018 navštívil laserová centra v Dolních Břežanech Jean-Eric Paquet. Evropský generální ředitel pro výzkum a inovace projednal mimojiné možnosti podpory HiLASE – Centra excellence ze strany Evropské komise po ukončení projektu Teaming. Poté, co si delegace prohlédla prostory laserového centra ELI Beamlines, pokračovala návštěvou laboratoře LSP (Laser Shock Peening), aby se dozvěděla vice o průmyslových aplikacích laserových technologií vyvinutých centrem HiLASE. Na závěr byla připravena diskuze u kulatého stolu s více než 50 zástupci univerzit a výzkumných institucí z celé České republiky, kde pan Jean-Eric Paquet představil návrh 9. rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizon Europe (2021-2027).

DSC_0122