Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » O projektu » Aktuality

Aktuality

První setkání členů Scietific and Industrial Advisory Committee (SIAC)

Přidáno dne 15. 02. 2017 do sekce Aktuality

01aVe dnech 13-14 února, 2017 se v HiLASE konalo první setkání Scientific and Industrial Advisory Committee (SIAC). SIAC je součástí organizační struktury centra HiLASE coby nezávislý poradní orgán. Je tvořen skupinou expertů ze špičkových výzkumných institucí. SIAC byl vytvořen v roce 2016 a jeho členové se setkávají v rámci dvoudenního meetingu nejméně jednou ročně.

Hlavním cílem zahajujícího meetingu SIACu bylo schválení pravidel pro open access (otevřený přístup k vědeckým informacím) a asistence při nastavení a přípravě výzev k předkládání žádostí o beam time. Setkání se dále soustředilo na vyhodnocení práce centra v poloprovozní fázi v roce 2016. Meeting byl svolán Vedoucím centra Dr. Tomášem Mockem. Akce se zúčastnili prof. Andrei Kanaev, prof. Valdas Sirutkaitis a prof. Marta Castillejo, manažer pro Open Access a vedoucí jednotlivých výzkumných programů.

FOTOGALERIE

Vyšlo nové číslo newsletteru

Přidáno dne 08. 02. 2017 do sekce Aktuality

N14Právě vyšlo čtrnácté číslo Newsletteru ELI Beamlines, ve kterém naleznete i články, které se věnují dění v centru HiLASE v minulém roce, workshopům, výzkumu i laserovým aplikacím. Na stránkách newsletteru si přečtete i bilanční shrnutí od všech výzkumných skupin na ELI Beamlines za rok 2016 či rozhovor s mladou vědkyní Shirley Espinoza.

Přejeme vám pěkné čtení, Newsletter, který je tentokrát kompletně v anglickém jazyce, si můžete stáhnout zde.

DVTV: Výkon nejsilnějšího laseru světa? Někde mezi rychlovarnou konvicí a atomovou elektrárnou, říká vědec

Přidáno dne 04. 02. 2017 do sekce Aktuality

safe_image.phpRozhovor Martina Divokého s Martinem Veselovským pro DVTV o laseru Bivoj.

Je to první laser na světě, který přesáhl výkon jednoho kilowattu v svazku s vysokou energií, k tomuto cíli se vědci snažili dostat už od konce devadesátých let, říká Martin Divoký z Fyzikálního ústavu AV ČR. Dodává, že většinu běžného provozu už mají naučenou, ale stále jsou momenty, kdy se laser začne chovat divně. Využití laseru je prý velmi široké, především v průmyslovém odvětví.

Sledujte  ZDE

 

Senátoři navštívili HiLASE a ELI Beamlines

Přidáno dne 01. 02. 2017 do sekce Aktuality

senátořiV pondělí 30. ledna 2017 navštívila HiLASE a ELI Beamlines skupina deseti senátorů (Václav Hampl, Renata Chmelová, Daniela Filipiová, Zuzana Baudyšová, Ladislav Kos, Tomáš Grulich, Eva Syková, Václav Láska, Jiří Růžička, Libor Michálek). Hosty přivítal ředitel Fyzikálního ústavu profesor Jan Řídký. S oběma laserovými centry je pak seznámil manažer projektu ELI Beamlines Roman Hvězda. Po plodné a zajímavé diskusi se senátoři a senátorky, za doprovodu vědeckých pracovníků ELI a HiLASE, vydali na prohlídku laserových hal obou center. V centru Hilase si senátoři prohlédli laserový systém PERLA a seznámili se i se systémem Bivoj. Laserové technologie a jejich aplikace v průmyslu jim podrobně představil vědecký pracovník Martin Smrž.

FOTOGALERIE

Superlaser nové generace jako první na světě dosáhl výkonu 1000W

Přidáno dne 22. 12. 2016 do sekce Aktuality

DSC06140Diodově čerpaný pevnolátkový (DPSSL) laser DiPOLE 100 alias „Bivoj“ byl navržen a zkonstruován v britské Central Laser Facility (součást STFC, Rutherford Appleton Laboratory) a do České republiky byl dodán na základě smlouvy s centrem HiLASE. V polovině prosince 2016 dosáhl tento laser plných parametrů, pro které byl navržen. Déle než hodinu a kompletně bez vnějšího zásahu generoval stabilní laserové pulsy s výstupní energií 100 J na opakovací frekvenci 10 Hz.

VÍCE INFORMACÍ

PF 2017

Přidáno dne 21. 12. 2016 do sekce Aktuality

Tým HiLASE Vám přeje hodně zdraví, osobních i pracovních úspěchů a spokojenosti do nového roku 2017.

PF 2017_HiLASE

Zahájení nového projektu „BIATRI“

Přidáno dne 20. 12. 2016 do sekce Aktuality

hilase_6325V prosinci 2016 započala v centru HiLASE realizace šestiletého projektu s názvem „Pokročilá příprava funkčních materiálů: Od mono k bi- a tri-chromatické excitaci s použitím tvarovaných laserových pulsů“ (zkrácený název BIATRI). Projekt bude financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), který je v gesci  Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. BIATRI, jehož celkový rozpočet činí 194 milionů Kč, povede profesorka Nadezhda Bulgakova, vedoucí výzkumného týmu 4 centra HiLASE.

VÍCE INFORMACÍ

 

Česko-britské superlasery „nové generace“ uspěly v Evropě

Přidáno dne 23. 11. 2016 do sekce Aktuality

Tomas Mocek, Carlos Moedas, Peter PlavčanEvropská komise dnes oficiálně oznámila, že se bude společně s  Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy podílet na financování vzniku nového „Centra excelence“, které se zaměří na průmyslové využití špičkových laserových technologií. Vědci centra HiLASE z Fyzikálního ústavu AV ČR (FZÚ) a britského Science and Technology Facilities Council (STFC) budou společně pracovat na 5,5 letém projektu ve výši 1,2 miliardy Kč. Jedná se o historicky první výzvu „Widespread  Teaming“ programu Horizon2020, která si klade za cíl pozdvihnout inovační potenciál členských států EU.

KOMPLETNÍ TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Týden vědy a techniky – Laserové unikáty v ČR

Přidáno dne 01. 10. 2016 do sekce Aktuality

14517524_1452964301386219_6403014220311894418_nI letos se HiLASE zapojí do Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, největšího vědeckého festivalu v České republice. Tato mimořádná oslava vědy v České republice zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. V rámci letošního 16. ročníku se uskuteční na 600 akcí! Vstup na festival je zdarma, na některé akce je potřeba rezervovat místo předem.

VÍCE INFORMACÍ

Technologická mise pod vedením agentury CzechInvest do Koreje

Přidáno dne 29. 09. 2016 do sekce Aktuality

03V týdnu od 19. do 23. září 2016 se vedoucí centra Hilase Tomáš Mocek a Business Development Manager Michael Písařík zúčastnili technologické mise do Korejské republiky. Delegace pod vedením agentury CzechInvest zahrnovala i další české výzkumníky a zástupce firem. Mise navázala na akční plán podepsaný v únoru 2015 premiérem České republiky Bohuslavem Sobotkou a prezidentkou Korejské republiky Pak Kun-Hye. Dvouletý pakt mezi oběma zeměmi zaručuje spolupráci v oblastech vědy a výzkumu.

Akce byla pro HiLASE velmi přínosná, protože si kladla za cíl podpořit rozvoj spolupráce v oblastech optiky a laserových systémů. Společně s dalšími českými firmami a institucemi v Koreji představili zástupci HiLASE progresivní technologie a výzkumný potenciál České republiky. Nabízeny byly například možnosti vývoje vysoce výkonných laserových systémů, optomechanické komponenty pro laserové sestavy či úpravy optických materiálů.

Účastníci delegace se během týdne setkali s představiteli společnosti LG a dalších globálních leaderů ve výrobě elektrotechniky, displejů a optických komponent, jako je například EO Technics a  Haesung Optics. Program byl zakončen návštěvou výzkumných institucí v korejském městě Gwangju, kde je soustředěn výzkum fotoniky.

FOTOGALERIE