Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » O projektu » Aktuality

Aktuality

Účastníci mezinárodní letní školy „Microwaves and Lightwaves“ navštívili HiLASE

Přidáno dne 12. 07. 2018 do sekce Aktuality

DSCN7430V pondělí dne 9. 7. 2018 navštívilo laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech bezmála 60 posluchačů a pedagogů renomované mezinárodní letní školy „Microwaves and Lightwaves“. Letošní, již 28. ročník, se koná v českých Liblicích a pořádá jej Ústav přístrojové techniky AV ČR. Postgraduální studenti z deseti různých evropských zemí ocenili možnost prohlédnout si špičková vědecká centra v České republice a porovnat zdejší výzkum a aplikace se svými poznatky z oborů vysokofrekvenční elektroniky, optiky, laserových a mikrovlnných technologií. Letní školy se účastní především absolventi elektrotechnických fakult technických vysokých škol, oborů mikrovlnná a vysokofrekvenční elektronika a absolventi přírodovědeckých fakult, oborů fyzikální elektronika, nebo optika a fotonika.

FOTOGALERIE

LN: Zájem o lasery z českého vědeckého centra HiLASE roste, ozývají se i firmy z Japonska

Přidáno dne 08. 07. 2018 do sekce Aktuality

lidovky V Lidových novinách vyšel dne 30.6.2018 článek o vzrůstajícím zájmu o lasery centra HiLASE:

Zájem firem a výzkumných institucí o vývoj speciálních laserů nebo o testování materiálů v centru HiLASE v Dolních Břežanech roste. Smluvní výzkum přinesl centru v posledních letech celkem zhruba 10 milionů korun, podle ředitele Tomáše Mocka podíl těchto financí v budoucnu poroste. Měl by pokrýt dvacet procent rozpočtu tak, aby klesla závislost HiLASE na financování od státu.

CELÝ ČLÁNEK

 

Japonská delegace navštívila HiLASE

Přidáno dne 05. 07. 2018 do sekce Aktuality

DSCN7397V pondělí, dne 2. června 2018, navštívil laserové centrum HiLASE v Dolních Břežanech prof. Kunioki Mima z Ústavu laserového inženýrství (Univerzita v Osace) společně s japonskou delegací z několika různých institucí. Cílem jejich návštěvy bylo prozkoumání možností spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje v přizpůsobeném vývoji laserů s vysokým výkonem. Delegaci přivítal Dr. Antonio Lucianetti, vedoucí výzkumného programu 2.

Členové delegace:
Prof. K. Mima – Ústav laserového inženýrství (Institute of Laser Engineering, Osaka University)
Dr. M. Kando – Národní instituty pro kvantovou a radiologickou vědu a technologii (Kansai Photon Science Institute)
Prof. Y. Sentoku – Ústav laserového inženýrství (Institute of Laser Engineering, Osaka University)
Prof. R.Hanayama – Absolventská škola pro tvorbu nového fotonického průmyslu (Graduate School for the Creation of New Photonics Industries , Hamamatsu)
Dr. N. Iwata – Ústav laserového inženýrství (Institute of Laser Engineering, Osaka University)
Dr. M. Hata – Ústav laserového inženýrství (Institute of Laser Engineering, Osaka University)

FOTOGALERIE

Návštěva z Korejského institutu strojírenství a materiálů

Přidáno dne 03. 07. 2018 do sekce Aktuality

DSCN7389V pondělí 2.7. 2018 nás navštívila delegace z vlivného Korejského institutu strojírenství a materiálů, aby se seznámili s možnostmi  laserového vývoje a výzkumu v Centru HiLASE. Po ukázání  nanosekundového laseru Bivoj, pikosekundových laserů Perla, mikročipových a vláknových laserů byly rovněž představeny laserové technologie Centra HiLASE pro mikro-obrábění, měření a zvyšování odolností materiálů. Následovalo slavnostní podepsání Memoranda o spolupráci za účasti zástupce Korejského tisku. Společně věříme, že tak navážeme i na úspěšnou spolupráci s Korejským elektronickým technologickým institutem, Korejskými technickými univerzitami a firmami.

FOTOGALERIE

Technologická mise do Japonska

Přidáno dne 30. 05. 2018 do sekce Aktuality

20180524_180111Ve dnech 21. – 25. května 2018 se zástupci centra HiLASE zúčastnili úspěšné technologické mise do Japonska. Cestu zorganizovala agentura CzechInvest společně s Velvyslanectvím České republiky v Tokiu pro české firmy a výzkumné instituce působící v oblasti optiky, fotoniky, optoelektroniky a laserových systémů. Kladla si za cíl propojit české odborníky s japonskými partnery, kteří rovněž patří ke špičkám tohoto oboru. Do programu byla zahrnuta návštěva měst Kjóto, Ósaka, Hamamatsu a Tokio, kde se čeští experti setkali s představiteli společností Hitachi High-Tech, JEOL, Horiba a Shimadzu, výzkumné organizace Industrial Research Institute of Shizuoka či Osaka University a absolvovali odborné workshopy. Mezi další účastníky mise patřily společnosti Meopta a Crytur, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Český optický klastr a Technologická agentura České republiky.

FOTOGALERIE
CzechInvest: Česká optika se představila v Japonsku

LIDT – nové video

Přidáno dne 28. 05. 2018 do sekce Aktuality

DSC02470Měření prahu poškození způsobeného laserem (Laser Induced Damage Threshold – LIDT) je jednou z klíčových aktivit Centra HiLASE. Testy LIDT jsou užitečné zejména pro výrobce optických komponent určených především pro vysoké optické výkony a dodavatele optických materiálů, ze kterých jsou tyto komponenty vyráběny. Měření prahu poškození mohou využít i VaV pracoviště vyvíjející optické materiály, optické prvky, lasery a laserové komponenty. Měřící stanici LIDT Centra HiLASE lze použít nejen v základním výzkumu, ale také v aplikovaném výzkumu a vývoji. Její velkou výhodou jsou špičkové lasery, které spolu s dalším experimentálním vybavením Centra HiLASE umožňují náročnější měření, než bylo doposud možné, a přesné stanovení prahu poškození u různých typů optických součástek.

Podívejte se na nové video, které jsme k představení technologie LIDT připravili:


YouTube Direkt

 

5. ročník Dolnobřežanského vědeckého jarmarku

Přidáno dne 25. 05. 2018 do sekce Uncategorized

DSCN7332Již poněkolikáté se vědci laserového centra HiLASE aktivně zapojili do programu Dolnobřežanského vědeckého jarmarku, který probíhal ve čtvrtek 17. 5. 2018 na Základní škola a Mateřská škola Dolní Břežany. Jeden z našich vědců, Ing. Jan Cvrček, se pro účely jarmarku proměnil v kouzelníka a na jednoduchých pokusech přibližoval dětem z prvního stupně vlastnosti světla jako elektromagnetického záření. Malí badatelé se například dozvěděli, proč je nebe modré, jak vzniká duha nebo jak pouhým lomem světla nechat zmizet pětikorunu. Děti se velmi nadšeně zapojovaly a ve snaze odhalit podstatu kouzel přinášely nevšední vědecké teorie. Vědkyně Dominika Jochcová si zase připravila poutavý výklad pro děti druhého stupně – pomocí jednoduchých experimentů se malí vědci seznámili s principy geometrické optiky a vyzkoušeli si, jak korigovat různé oční vady. Kromě toho se žáci dozvěděli například i to, jak se dá využít polarizace světla, a že za svítícím tonikem je potřeba hledat fotoluminiscenci. Centrum HiLASE spolupracuje se ZŠ Dolní Břežany dlouhodobě a vědu žákům přibližuje nejen při speciálních akcích, ale i v rámci běžné výuky během celého školního roku.

FOTOGALERIE
TISKOVÁ ZPRÁVA Základní školy a Mateřské školy Dolní Břežany

Mezinárodní den světla 2018

Přidáno dne 20. 05. 2018 do sekce Aktuality

01Dne 16. května oslavilo centrum HiLASE historicky první Mezinárodní den světla. Vyhlášení světového „Day of Light“ potvrdila v listopadu 2017 Generální konference UNESCO jako oslavu prvního rozsvícení laseru na světě jeho konstruktérem Američanem Theodorem H. Maimanem 16. května 1960. Slavnostního zahájení v centru UNESCO v Paříži se zúčastnil i Ing. Tomáš Mocek, Ph.D., vedoucí centra HiLASE a zároveň koordinátor výzkumného programu „Světlo ve službách společnosti“ Strategie AV21. Centrum HiLASE však myslelo i na vědecké nadšence v České republice a připravilo pro ně ve své budově v Dolních Břežanech den otevřených dveří. Zájemci z řad široké veřejnosti se zde mohli dozvědět, jak funguje laser a kde všude se využívá. Kromě toho si v prakticky zaměřených workshopech sami vyzkoušeli, na jakých principech funguje fotoluminiscence, difrakce světla nebo korekce očních vad. Návštěvníci nahlédli do experimentálních hal a vůbec poprvé si mohli prohlédnout model superlaseru Bivoj, jehož skutečná předloha měří 18m a drží světový rekord mezi lasery ve své třídě.

FOTOGALERIE

Svět oslaví první Mezinárodní den světla a Češi patří k iniciátorům

Přidáno dne 11. 05. 2018 do sekce Aktuality

IDL-LogoHistoricky první, mimořádně slavnostní, Mezinárodní den světla proběhne 16. května 2018 v Paříži v sídle UNESCO. Jde o výjimečnou událost, které se zúčastní řada světových vědců, laureáti Nobelovy ceny, ale i představitelé průmyslu a partneři zastupující umění, architekturu, vzdělávání, nebo design.  Vyhlášení světového „Day of Light“ potvrdila v listopadu 2017 Generální konference UNESCO jako oslavu prvního rozsvícení laseru na světě jeho konstruktérem Američanem Theodorem H. Maimanem 16. května 1960. V historii laseru, který je dokonalým příkladem toho, jak vědecký objev může společnosti přinést revoluční výhody v mnoha oblastech, hráli čeští vědci vždy významnou roli. Byli jsme po USA a Sovětském svazu třetí zemí, která měla vlastní laser už v roce 1962. Není tedy překvapením, že při slavnostní inauguraci v Paříži bude přítomen i český vědec Tomáš Mocek, koordinátor výzkumného programu „Světlo ve službách společnosti“ Strategie AV21 a vedoucí centra HiLASE v Dolních Břežanech.

 

VÍCE INFORMACÍ
FOTOGALERIE Z AKCE

Žádosti o pronájem přístrojového času pro laserové technologie a aplikační stanic na období 10/2018 – 9/2019

Přidáno dne 03. 05. 2018 do sekce Aktuality

Bivoj1Centrum HiLASE oznamuje zahájení druhé výzvy k podání žádosti o pronájem přístrojového času pro laserové technologie Perla C a Bivoj  a aplikační stanice LIDT a LSP  pro období říjen 2018 až září 2019. Lhůta pro podávání žádostí o přístrojový čas vyprší v pátek 29. června 2018 ve 12 hodin.

VÍCE INFORMACÍ