Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » O projektu » Aktuality

Aktuality

Proudloužení lhůty pro podání žádostí o pronájem přístrojového času v centru HiLASE

Přidáno dne 15. 08. 2017 do sekce Aktuality

Photo by Jan Schejbal honzuv@email.cz +420 606 659014Centrum HiLASE vyzývá zájemce k podání žádosti o pronájem přístrojového času pro laserové technologie  a aplikační stanice  na období 10/2017-9/2018. Lhůta pro podávání žádostí o přístrojový čas byla prodloužena do půlnoci 31. srpna 2017.

Více informací

Korejský velvyslanec Moon Seoung-hyun navštívil HiLASE

Přidáno dne 01. 08. 2017 do sekce Aktuality

OLYMPUS DIGITAL CAMERALaserová centra HiLASE a ELI Beamlines hostila ve středu 26. července vzácnou návštěvu. S technologiemi a programy obou center se přijel seznámit velvyslanec Korejské republiky v České republice Moon Seoung-hyun. Přivítali ho vedoucí centra HiLASE Ing. Tomáš Mocek, Ph.D., vedoucí výzkumných programů ELI Beamlines Stefan Andreas Weber a zástupce ředitele FZÚ RNDr. Antonín Fejfar, CSc.

VÍCE INFORMACÍ

Letní škola astronomie – Expedice Úpice

Přidáno dne 26. 07. 2017 do sekce Aktuality

20232936_1703598926337282_202088831252398622_oVědec Michal Vyvlečka se zúčastnil probíhající letní školy astronomie pořádané na hvězdárně v Úpici pod názvem Expedice Úpice. Představil základy teorie laseru, zrekapituloval historii laserů na území ČR a přiblížil, čemu se centra HiLASE a ELI Beamlines věnují.

Expedice je letní školou astronomie, která nemá v Evropě obdoby. Hlavním cílem je naučit účastníky pozorovat noční oblohu. Za tímto účelem sváží organizátoři na Expedici dalekohledy z celé České republiky. Na programu je pozorování jednoduchými binokuláry, ale i velkými dalekohledy v kopuli hvězdárny.

Expedice je hlavně o nočním pozorováním. Od toho se odvíjí speciálně připravený program, při němž se uléhá ke spánku kolem třetí hodiny ranní a vstává se kolem půl jedenácté. Letošní ročník probíhá od 14.7. do 30.7.

Pořadatelé jsou Amatérská prohlídka oblohy, sekce České astronomické společnosti, Hvězdárna v Úpici a Hvězdárna a planetárium Brno.

Více fotografiíí a informací o expedici najdete na stránkách www.expediceupice.cz.

 

Izraelský ministr pro vědu a technologie navštívil laserová centra ELI Beamlines a HiLASE

Přidáno dne 27. 06. 2017 do sekce Aktuality

4E0A2703_ENzgYY2.jpg.1134x756_q85V pondělí 26. června 2017 navštívil izraleský ministr pro vědu, technologie a vesmírný výzkum Ofir Akunis společně se svou delegací laserová centra ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech.

V atriu budovy ELI Beamlines ho přivítal ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR Michael Prouza. Poté následovala krátká prezentace manažera centra ELI Romana Hvězdy o vědecké misi ELI Beamlines a po ní proběhlo pod vedením Lukáše Masopusta, manažera centra HiLASE, a Věslava Michalika, starosty Dolních Břežan, představení centra HiLASE a samotného Středočeského kraje. V následné diskuzi se mluvilo nejen o dosavadní výborné spolupráci mezi českými a izraelskými výzkumnými institucemi, pan ministr také popřál oběma centrům hodně úspěchů a vyjádřil naději v budoucí česko-izraelskou spolupráci v rámci ELI a HiLASE.

Na závěr si pan ministr prošel laserové a experimentální haly obou center.

FOTOGALERIE

Zahájení realizace česko-britského projektu “HiLASE – Centre of Excellence”

Přidáno dne 16. 05. 2017 do sekce Aktuality

Dne 16. května 2017 proběhlo v laserovém centru HiLASE slavnostní zahájení realizace projektu „HiLASE Centre of Excellence“ za účasti představitelů Evropské komise, britských partnerů ze Science and Technology Facilities Council (STFC) a mnoha dalších významných hostů z akademické, veřejné i průmyslové sféry.

VÍCE INFORMACÍ

Květnová Business breakfast

Přidáno dne 14. 05. 2017 do sekce Aktuality

DSC06934Dne 12. května 2017 jsme v centru HiLASE ke společné snídani přivítali zástupce z řad průmyslu na první z tématicky zaměřených „Business breakfast“. Neformální setkání vědců s firemními partnery se neslo v příjemné atmosféře a nabídlo platformu po širokou škálu vědecko-technologických témat. Společné diskuze nad šálkem kávy se tentokrát  věnovaly zejména oblasti LIDT (Měření prahu poškození laserem).

FOTOGALERIE

Generální ředitel direktoriátu EK pro vědu, výzkum a inovace, Robert-Jan Smits, navštívil HiLASE

Přidáno dne 04. 05. 2017 do sekce Aktuality

2017 - 04 - 28 - HiLase_Robert Jan Smits_foto skys (6) - kopieV pátek 28. dubna 2017 navštívil centrum HiLASE za doprovodu eroposlankyně za Českou republiku, paní Martiny Dlabajové, generální ředitel direktoriátu Evropské komise pro vědu, výzkum a inovace, pan Robert-Jan Smits.

VÍCE INFORMACÍ

HiLASE je novým členem AILU (The Association of Laser Users)

Přidáno dne 13. 04. 2017 do sekce Aktuality

Ailu_logo_final_text_(800x789)Centrum HiLASE se nově stalo součástí asociace AILU, která je určena pro členskou komunitu zaměřenou na laserové technologie. Členové asociace pocházejí ze zemí napříč pěti různými kontinenty. Jsou  z oblastí průmyslu i z akademické obce a patří mezi ně rovněž jak výrobci i dodavatelé laserů tak , služeb i komponent vhodných pro oblast laserových technologií.

Elektronický newsletter AILU vychází každý měsíc a nabízí krátký a rychlý souhrn zpráv a oborově zaměřených informací ohledně laserů a příbuzných oblastí.

ZDE si můžete přečíst vydání č. 105 z dubna 2017, kde Dr. Tomáš Mocek představuje Centrum HiLASE.

První setkání členů Scietific and Industrial Advisory Committee (SIAC)

Přidáno dne 15. 02. 2017 do sekce Aktuality

01aVe dnech 13-14 února, 2017 se v HiLASE konalo první setkání Scientific and Industrial Advisory Committee (SIAC). SIAC je součástí organizační struktury centra HiLASE coby nezávislý poradní orgán. Je tvořen skupinou expertů ze špičkových výzkumných institucí. SIAC byl vytvořen v roce 2016 a jeho členové se setkávají v rámci dvoudenního meetingu nejméně jednou ročně.

Hlavním cílem zahajujícího meetingu SIACu bylo schválení pravidel pro open access (otevřený přístup k vědeckým informacím) a asistence při nastavení a přípravě výzev k předkládání žádostí o beam time. Setkání se dále soustředilo na vyhodnocení práce centra v poloprovozní fázi v roce 2016. Meeting byl svolán Vedoucím centra Dr. Tomášem Mockem. Akce se zúčastnili prof. Andrei Kanaev, prof. Valdas Sirutkaitis a prof. Marta Castillejo, manažer pro Open Access a vedoucí jednotlivých výzkumných programů.

FOTOGALERIE

Vyšlo nové číslo newsletteru

Přidáno dne 08. 02. 2017 do sekce Aktuality

N14Právě vyšlo čtrnácté číslo Newsletteru ELI Beamlines, ve kterém naleznete i články, které se věnují dění v centru HiLASE v minulém roce, workshopům, výzkumu i laserovým aplikacím. Na stránkách newsletteru si přečtete i bilanční shrnutí od všech výzkumných skupin na ELI Beamlines za rok 2016 či rozhovor s mladou vědkyní Shirley Espinoza.

Přejeme vám pěkné čtení, Newsletter, který je tentokrát kompletně v anglickém jazyce, si můžete stáhnout zde.