Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » Poklepání základního kamene HiLASE

Poklepání základního kamene HiLASE

Další milník na cestě k laserovému centru mezinárodního významu dosažen

9. říjen 2012 byl důležitým dnem pro rodící se laserové centrum HiLASE. Na staveništi ve středočeských Dolních Břežanech proběhlo slavnostní poklepání základního kamene laserového centra budoucí stavby HiLASE i sesterského projektu ELI Beamlines. Významný okamžik v realizaci obou ambiciózních projektů přilákal pozornost médií i veřejnosti, a to i díky přítomnosti premiéra Petra Nečase, ministra školství Petra Fialy, předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše a pražského světícího biskupa Václava Malého. Nechyběly ani osobnosti mezinárodní politiky jako např. velvyslankyně Velké Británie Sian MacLeod a rumunská ambasadorka Daniela Gitman.

Projekt Fyzikálního ústavu AV ČR „HiLASE: Nové lasery pro průmysl a výzkum“ si klade za cíl vybudovat výzkumné centrum mezinárodního významu, které se bude zabývat vývojem laserů s průlomovými parametry a jejich aplikacemi v průmyslu. Rozpočet projektu HiLASE činí 800 milionu korun a je z 85% financován prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace z fondů Evropské Unie.

Široká mezinárodní spolupráce

„Vidím to jako jedinečnou šanci,“ konstatoval o projektech premiér Petr Nečas, sám vystudovaný plazmový fyzik, který mimo jiné podtrhl mezinárodní význam obou projektů. Není proto bez zajímavosti připomenout, že již nyní je vědecký tým projektu HiLASE tvořen z více než poloviny zahraničními výzkumníky. Právě úzká mezinárodní spolupráce s předními světovými vědecko-výzkumnými institucemi z vyspělých zemí jako jsou např. Německo, Japonsko, Francie, USA či Jižní Korea je důležitým faktorem pro další rozvoj a úspěšnost projektu.

Význam obou projektů pro vzdělávání mladých vědců, český průmysl i budoucí konkurenceschopnost České republiky vyzdvihl i ministr Petr Fiala, když účastníkům slavnostního ceremoniálu řekl: „Projekt samotný nabídne velkou příležitost mladým vědcům v jejich přípravě na profesionální vědeckou dráhu a zároveň nemalou měrou přispěje k posílení konkurenceschopnosti České republiky“.

Příležitost pro český průmysl

Lasery nové generace s vysokým průměrným výkonem vyvíjené nyní v rámci projektu HiLASE bude možno používat zejména pro pokročilé technologické a průmyslové aplikace v široké škále oborů, ať už se jedná o klasické strojírenství (tepelné zpracování, svařování, řezání a mikroobrábění), letecký a automobilový průmysl, energetiku, materiálový výzkum (studium prahu poškození optických materiálů), polovodičový průmysl (EUV zdroj pro litografii), medicínské aplikace nebo umění, kde lze laserového paprsku využít např. pro čištění uměleckých děl a předmětů.

„Naše koncepce je taková, že menší HiLASE by měl neustále pracovat na zdokonalování a vyvíjení dalších laserových technologií, zatímco ELI bude poskytovat veškerý možný čas svým uživatelům,“ vysvětlil účastníkům slavnostního ceremoniálu Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i.

Přínos pro obec Dolní Břežany

Starosta Dolních Břežan Věslav Michalík ocenil, že díky oběma projektům obec získá podobu malého vědeckého městečka. „Znamená to i příliv obyvatel, kteří budou v ústavu pracovat,“ podotkl. Špičkové pracoviště HiLASE zaměstná v okamžiku zahájení plného provozu celkem 60 lidí. Další tři stovky pak dostanou příležitost podílet se na sesterském projektu ELI Beamlines -  projektu nejintenzivnějšího laseru na světě. Obě centra budou vznikat souběžně. Pan starosta také zdůraznil, že díky výstavbě bude zrevitalizován prostor bývalého zemědělského družstva, který byl dosud ve zdevastovaném stavu. Pozemky, na nichž nová laserová centra vyrostou, dříve patřily pražskému arcibiskupství. Biskup Václav Malý, který požehnal základní kámen staveb, pak uvedl: „Došlo ke vzájemné dohodě a je to prospěšné pro obě strany“.

Laserové centrum HiLASE by mělo být uvedeno do provozu v září roku 2015.

Fotografie z události

Další informace o události a o sesterském projektu ELI Beamlines naleznete na následujících odkazech:
Česká republika vstupuje na dráhu laserové velmoci
ČTK: V Dolních Břežanech začala stavba superlaseru za 7 miliard korun
Biskup Malý zahájil stavbu nejintenzivnějšího laseru světa
Ministr školství Petr Fiala se zúčastnil položení základního kamene superlaserového centra
FOTOGALERIE z akce na stránkách Úřadu vlády ČR
Reportáž České televize o poklepání základního kamene ELI Beamlines
Bedřich Rus, vědecký koordinátor laserových technologií ELI Beamlines, byl hostem Studia 24
Česká televize: Interview s výkonným ředitelem ELI Beamlines Vlastimilem Růžičkou