Petr Hauschwitz získal prestižní Prémii Otto Wichterleho

Jsme hrdí na to, že náš kolega Ing. Petr Hauschwitz, Ph.D. získal Prémii Otto Wichterleho pro vynikající mladé vědecké pracovníky Akademie věd ČR. Jde o prestižní ocenění pro perspektivní vědce a vědkyně do 35 let, kteří dosahují pozoruhodných výkonů ve svých oborech. Petr cenu převzal z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové v pražské Lanově vile ve středu 21. června 2023.

“Takové ocenění je pro mě velkou ctí. Jsem vděčný za uznání mé práce a je to pro mě veliké povzbuzení a motivace do budoucnosti, která jistě přinese ještě zajímavější laserové aplikace,” říká Petr Hauschwitz, který se v Centru HiLASE (FZU) zaměřuje na výrobu přesných periodických mikro- a nanostruktur. Tento v posledních letech velmi žádaný obor má obrovský potenciál pro aplikaci v mnoha sférách lidské činnosti. Petr se specializuje na využití těchto struktur pro snížení tření, modifikaci povrchových vlastností a vytváření antibakteriálních povrchů. Spolu se svým týmem drží Petr Hauschwitz dva světové rekordy v produktivitě a počtu svazků při nanoobrábění. V roce 2021 jej časopis Forbes zařadil do žebříčku talentovaných „30 pod 30“.

Ocenění převzali také další vědci a vědkyně Fyzikálního ústavu AV ČR: Ing. Filip Křížek, Ph.D. za svou práci na vývoji spintronických materiálů, Ing. Tomáš Neuman, Ph.D. za svůj přínos k pochopení interakce světla s hmotou, Ing. Andrea Školáková, Ph.D. za výzkum vysokoentropických slitin, a Gwladys Steciuk, Ph.D. za analýzu konkrétních struktur mikrokrystalických minerálů. Zařadili se tak mezi pětistovku laureátů a laureátek, kteří cenu získali od roku 2022.

Prémie pro mladé vědecké pracovníky zároveň připomíná špičkového českého chemika Otto Wichterleho, mimo jiné vynálezce gelových kontaktních čoček, který se roku 1990 stal prezidentem Československé akademie věd. Více informací najdete v tiskové zprávě AV ČR.

Fotografie: AV ČR

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');