První ročník Science Challenge má své vítěze Soutěž pro týmy talentovaných středoškoláků

18.–19. února 2022 se v laserových centrech Fyzikálního ústavu AV ČR, HiLASE a ELI Beamlines, uskutečnilo finále prvního ročníku Science Challenge, vzdělávací soutěže pro týmy nadaných středoškoláků, kteří se nebojí ultimátních vědeckých výzev.

Finále soutěže předcházelo online kolo, v němž tříčlenné studentské týmy vytvářely co nejefektivnější program na automatizaci laserových systémů. Tři týmy, které si s úkolem poradily nejlépe, postoupily do finálového kola, kde musely čelit mnoha náročným úkolům nejen z oblasti programování, ale také optiky, fyziky a konstrukce již přímo v laboratořích vědeckých center center.

Na finálové klání se sjeli studenti ze středních škol napříč ČR. Zelený tým Quantum Limes tvořený studenty Gymnázia Olomouc – Hejčín v doprovodu své profesorky fyziky vsadil na účinnou kombinaci dvou programátorů a jednoho fyzika. Tým Codes of anarchy v modrých barvách složený z nadšených programátorů reprezentoval technické lyceum v Brně na Sokolské a doprovázel je neméně motivovaný učitel výpočetní techniky. Finálovou trojku uzavíral sehraný červený tým Nafta – Anime, který utvořili zapálení mladí fyzici z různých koutů České republiky.

Program dvoudenního finále byl opravdu nabitý. Jeho účastníci se nejprve teoreticky seznámili s lasery a jejich aplikacemi a vypravili se na prohlídky, aby nasáli reálnou atmosféru obou dolnobřežanských vědeckých center. Poté už následovalo zadání samotné finálové výzvy. 

Během dvacetičtyřhodinového vědeckého maratonu měli studenti za úkol naprogramovat a sestavit přístroj pro měření kvality laserového svazku a svůj produkt odprezentovat potenciálním zákazníkům při závěrečné poster session. Kromě programování, konstrukce a optimalizace měřícího systému se studenti zároveň učili, jak odladit případné problémy a najít inovativní řešení. To vše se neobešlo bez nasazení, efektivního brainstormingu a týmové práce.

Role pedagogů přitom nespočívala pouze v mentorování svých týmů. Nad rámec programu se učitelé zúčastnili mimořádné exkurze do prostor čistých laserových a experimentálních hal i intenzivního laserového workshopu zaměřeného na ukázku aktivit využitelných ve výuce. Navíc získali pro svou další práci metodiku pro výuku tématu Optika a lasery na základních a středních školách, jejíž autorkou je Beata Plaskurová a jež vznikla v Centru HiLASE za podpory projektu Zkvalitnění strategického řízení Fyzikálního ústavu AV ČR.

Všechny týmy prokázaly ohromné odhodlání a zápal pro vědu, a to navzdory časovému tlaku i nedostatku spánku. První místo v náročném klání nakonec vybojoval tým Nafta – Anime, který měl už od začátku jasno v tom, jak postupovat. Členové červeného týmu si správně zorganizovali i rozdělili práci a předvedli velmi propracovaný, a hlavně funkční set-up. Skvělý výkon podali i v závěrečné prezentaci, kdy svůj výsledek srozumitelně představili komisi hodnotitelů. Slavnostního vyhlášení se zúčastnili také Tomáš Mocek, vedoucí Centra HiLASE, Roman Hvězda, vedoucí výzkumného centra ELI Beamlines, a Ondřej Vrtiška, šéfredaktor časopisu Vesmír, který všechny finalisty ocenil ročním předplatným.

A jaké jsou okamžité dojmy členů vítězného týmu? “Odnášíme si velký spánkový deficit, ale také skvělou zkušenost s vědou a s lasery,” říká Martin Švanda z týmu Nafta – Anime. “Je to strašně velký a nevšední zážitek, který vás může posunout extrémně daleko,” dodávají jeho týmoví parťáci Patrik Štencel a Barbora Růžičková.

S těmito studenty se rozhodně nevidíme naposledy. Jednou z výher byla pozvánka na speciální den v laserových centrech HiLASE a ELI Beamlines, který svým programem může výrazně nakopnout vědeckou kariéru těchto talentovaných studentů.

“Všichni soutěžící se této výzvy zúčastnili s vervou a bylo zřejmé, že se v průběhu jednoho dne hodně naučili, vyzkoušeli si chybování i opravování chyb, a nakonec všichni dosáhli cíle. O novou generaci vědců se díky Science Challenge nebojím,” shrnuje atmosféru soutěže Martin Duda, jeden z organizátorů a zároveň vědec z Centra HiLASE.

Historicky první ročník Science Challenge je za námi, ale studentům se již na jaře otevře nová výzva v podobě Talentové akademie, další oblíbené soutěže laserových center FZÚ AV ČR pro nadané středoškoláky. Bližší informace budeme postupně zveřejňovat na webu talentovka.cz.