Science Challenge – Finále Soutěž pro týmy talentovaných středoškoláků

18. – 19 . února 2022 se v dolnobřežanských laserových centrech uskuteční  finále Science Challenge – soutěže určené týmům středoškoláků, kteří mají odvahu inovovat laserový výzkum. Organizátory akce jsou laserová centra FZU AV ČR, v. v. i. – Centrum HiLASE a ELI Beamlines.

Profil týmu = 1 učitel jako mentor + 3 středoškoláci ve věku 15 – 19 let

Od 8. listopadu 2021 do 10. ledna 2022 měly středoškolské týmy příležitost se zapojit do online kola soutěžeV jeho průběhu vytvářely co nejefektivnější program na automatizaci laserových systémů, který by mohl nalézt uplatnění v průmyslu. Co vše tento úkol obnášel? Studenti museli sestavit svůj tým, napsat kód pro kontrolu laserového systému, ten vzdáleně testovat v našich centrech, získávat vlastní data, následně je zpracovat a celý projekt včas odevzdat. Naše odborná porota obdržené projekty pečlivě vyhodnotila nejen po stránce kódu, ale současně přihlížela i k uživatelskému prostředí, zpracování naměřených dat, prezentaci použitého řešení nebo k tomu, nakolik bylo celé řešení inovativní.

Z online kola vzešly 3 nejlépe hodnocené týmy z různých koutů ČR, které se vzájemně utkají ve finále v podobě 24hodinové vědecké výzvy přímo v dolnobřežanských laserových centrech. Tam už si však nevystačí jen s počítačovými klávesnicemi, ale bude třeba vzít do rukou šroubováky, čočky i lasery a sestavit ke svému kódu i hardware! Zkrátka, studenti se budou muset poprat se spoustou nových informací z programování, optiky, fyziky a hlavně týmové práce v partě nadšenců.

Těšíme se na osobní setkání s vítěznými týmy i na to, jak si s finálovou vědeckou výzvou poradí!