LIDT Challenge Laser Induced Damaged Threshold | LIDT

Jak již název soutěže napovídá, LIDT Challenge se zaobírá tématem určení prahu poškození způsobeného laserem (Laser Induced Damage Threshold, LIDT). Cílí na společnosti se zaměřením na laserovou optiku a optické komponenty užívané při práci s lasery. Znalost kvality použitých komponent je zásadní pro bezpečný a spolehlivý provoz laserových systémů, což znamená, že spolehlivost výkonných laserů je do určité míry dána právě i optickými součástkami.

LIDT Challenge
LIDT Challenge je tak příležitostí otestovat si skutečný výkon svých optických komponent v certifikované LIDT laboratoři Centra HiLASE.

První ročník soutěže proběhl v roce 2022. Testovaly se vzorky zrcadel s vysokoodrazivým dielektrickým povlakem. Z deseti otestovaných komponent nejlépe obstál vzorek společnosti Laseroptik s hodnotou 0,4 J/cm2.

V letošním roce (2023), kdy probíhal druhý ročník soutěže, jsme testovali laserová okna opatřená oboustrannými antireflexními vrstvami. Ze všech anonymizovaných vzorků testovaných v ISO certifikované LIDT laboratoři Centra HiLASE si nejlépe vedl vzorek s hodnotou 0,6 J/cm2. Ocenění jsme s hrdostí předali zástupcům společnosti EKSMA Optics ve středu 28. června na veletrhu Laser World of Photonics v Mnichově během workshopu Českého optického klastru.

LIDT Challenge 2023

LIDT Challenge 2022

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');