České lasery míří do budoucnosti: Věda, vesmír a technologie z Česka zazáří na EXPO 2025 v Ósace

Česká republika se chystá představit světu to nejlepší ze svých vědeckých a technologických dovedností. V rámci světové výstavy EXPO 2025 v japonské Ósace se v prostorách českého pavilonu uskuteční prestižní mezinárodní konference „Photonics, Lasers, Space: Designing the Future Society – Vision 2040“, kterou pořádá výzkumná infrastruktura ELI ERIC ve spolupráci s Českým optickým klastrem a dalšími českými a japonskými partnery. Konference proběhne ve dnech 9.–11. září 2025 a propojí špičkové vědce, technologické lídry, inovativní firmy i zástupce veřejného sektoru z Evropy a Asie.

EXPO 2025: Scéna, kde se představuje budoucnost

EXPO v Ósace představuje nejvýznamnější světovou výstavní platformu pro technologie, vědu a inovace. Účast České republiky má nejen symbolickou, ale i praktickou hodnotu – umožňuje prezentaci českého výzkumu, vesmírných projektů a průmyslového potenciálu v globálním kontextu a posiluje pozici Česka jako inovačně vyspělé země schopné přinášet řešení pro digitální a udržitelnou budoucnost. Navíc poslouží i jako příležitost k potvrzení významu česko-japonské spolupráce a dalšímu prohloubení a rozšíření těchto vzájemných vztahů.

Lasery, fotonika a vesmír jako pilíře 21. století

Laserové a fotonické technologie dnes formují klíčové obory od energetiky, medicíny a kvantových technologií až po vesmírný průmysl a metrologii. Česká republika v této oblasti vyniká nejen výzkumnou infrastrukturou, ale také úspěšným zapojením do mezinárodních vesmírných misí a rozvojem pokročilých komponent a systémů.

Oblasti, které budou na konferenci zastoupeny:

  • Energetika: laserem řízená jaderná fúze, fotonika pro udržitelné zdroje
  • Zdravotnictví a biotechnologie: neinvazivní terapie, pokročilá diagnostika
  • Kvantové technologie a měření: optické hodiny, přesná metrologie
  • Vesmírný výzkum a technologie: průzkum Sluneční soustavy a vzdáleného vesmíru pomocí kosmických misí, rentgenová spektroskopie, optika a další vesmírné technologie
  • Průmyslové aplikace: laserové obrábění, inspekční systémy, pokročilé materiály, polovodičová metrologie

Čeští partneři: výzkumná excelence i high-tech průmysl

Konference „Photonics, Lasers, Space: Designing the Future Society – Vision 2040“ vznikla z iniciativy výzkumné infrastruktury ELI ERIC, která dlouhodobě rozvíjí mezinárodní spolupráci s předními japonskými výzkumnými institucemi v oblasti laserových a fotonických technologií. Akce je výsledkem této spolupráce a organizačně je zastřešena ve spolupráci s Českým optickým klastrem.

Na jejím obsahu i realizaci se podílejí přední české výzkumné organizace a technologické firmy z oblasti laserových, fotonických a vesmírných technologií. Czech Optical Cluster jako oborová platforma sdružuje špičkové podniky, výzkumné organizace a univerzity a hraje klíčovou roli při systémovém propojování výzkumu, průmyslu a vzdělávání. Jeho cílem je vytvářet podmínky pro dlouhodobý rozvoj optického průmyslu v České republice, posilovat mezinárodní konkurenceschopnost členských organizací a zajišťovat viditelnost české optiky v evropských inovačních strukturách.

Výzkumné organizace:

  • ELI ERIC (Extreme Light Infrastructure)
  • Centrum HiLASE (Fyzikální ústav AV ČR)
  • CEITEC VUT (Středoevropský technologický institut)
  • Astronomický ústav AV ČR

Technologické firmy:

  • SQS Vláknová optika a.s. – vývoj a výroba systémů pro vláknovou optiku a optoelektroniku
  • IQS nano – vývoj a výroba 3D tiskových systémů pro ultra přesné aplikace v optice a fotonice, mikrovýrobě a bioinženýrství.
  • CactuX s.r.o. – start-up zaměřený na nedestruktivní testování a rentgenovou kontrolu
  • Rigaku Innovative Technologies Europe s.r.o. – Rentgenové detektory, optika a zdroje pro polovodičový průmysl a materiálový výzkum
  • Lightigo – bezkontaktní prvková analýza pomocí technologie LIBS

Mezinárodní spolupráce: společně s Japonskem

Konference je spoluorganizována s japonskými institucemi:

  • ILE Osaka (Institute of Laser Engineering, Osaka University)
  • KPSI, QST (Kansai Photon Science Institute, National Institutes for Quantum Science and Technology)

Vystoupí zde například odborníci z JAXA, University of Tokyo, Nagoya University, Kyoto University či výzkumného centra SPring-8. Také se očekává intenzivní zapojení představitelů průmyslu a inovativních firem.

Česká věda a technologie s globálním dosahem
Součástí programu budou inspirativní přednášky, tematické bloky a panelové diskuze, do kterých se zapojí přední čeští i japonští odborníci. Součástí třídenní akce jsou též vzdělávací aktivity pro studenty, networking a obchodní jednání včetně podpisu memorand o spolupráci.