V červnu 2025 se uskutečnil další ročník Dne s lasery a fotonikou – akce, která každoročně přibližuje fascinující svět světelných technologií studentům středních škol. Centrum HiLASE se i letos zapojilo jako jeden z hlavních spoluorganizátorů a opět nabídlo účastníkům jedinečný zážitek.
Dopolední program byl nabitý poutavými přednáškami laserových expertů. Centrum HiLASE zde zastupovala Dominika Jochcová, která představila špičkový pulzní laserový systém BIVOJ a zúčastnila se také panelové diskuze, kde odpovídala na zvídavé dotazy studentů.
Studenti z celé České republiky měli následně možnost nahlédnout do zákulisí špičkového laserového výzkumu. A nejen to – otevřely se jim dveře tam, kam se běžný návštěvník jen tak nedostane: do experimentálních hal Centra HiLASE, kde vědci pracují s výkonnými lasery a vyvíjejí technologie budoucnosti pro využití v průmyslu, vesmíru i obraně.
V doprovodu Filipa Čápa a Lucie Ferstové prozkoumali experimentální haly zaměřené na Laser Shock Peening – technologii, která nachází uplatnění například v energetice nebo automobilovém průmyslu. Juraj Sládek studentům přiblížil možnosti laserového mikroobrábění, které slouží mimo jiné k tvorbě funkčních povrchů s vodoodpudivými, antibakteriálními či hydrofilními vlastnostmi.
Jsme hrdí, že Centrum HiLASE mohlo být součástí dalšího ročníku této inspirativní akce a že se nám společně s ostatními zapojenými institucemi podařilo zprostředkovat zážitek, který možná rozhodne o budoucím směřování nejednoho mladého talentu.