Lasery, fotovoltaický stan i levitující vláček: nejhezčí momenty z Veletrhu vědy 2023

V sobotu 10. června skončil třídenní Veletrh vědy v PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Na stovce expozic umístěných ve dvou rozlehlých halách si návštěvníci mohli na vlastní kůži vyzkoušet ty nejzajímavější pokusy a objevy ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Centrum HiLASE (FZU) u tak významné události samozřejmě nesmělo chybět.

Letošním tématem společném stánku Fyzikálního ústavu AV ČR, kde jste mohli najít i Centrum HiLASE, byla Magická fyzika. Spolu s návštěvníky jsme odhalovali záhady některých optických jevů nebo zkoumali fungování laserového systému BIVOJ – nejsilnějšího laseru na světě ve své třídě. Tradičně velmi oblíbeným laserovým bludištěm prošly stovky supertajných agentů. Naši kolegové z FZU si pro zájemce připravili interaktivní model tajemné černé díry nebo mlžnou komoru, ve které se dá pouhým okem sledovat pohyb protonů a elektronů. Nejmenší badatelé si nejvíce užívali solární zoo s úžasnými pohyblivými broučky na sluneční pohon, supravodivý vláček nebo úplnou novinku pro tento rok – fotovoltaický stan simulující výrobu solární energie, kde ovšem místo fotonů létají vzduchem plastové míčky.

„Letos jsem byl na Veletrhu vědy poprvé a atmosféra mě nadchla. Je skvělé, kolik lidí má o vědu zájem a s jakým zaujetím se pouštějí do té spousty pokusů, které jsme si tu pro ně s ostatními vystavovateli připravili,“ říká Šimon Šatra z oddělení Vývoj pokročilých laserů Centra HiLASE, jeden z mnoha dobrovolníků, kteří se na akci podíleli a kterým patří naše velké díky!

Největší populárněnaučná akce, již každoročně pořádá Akademie věd ČR, je sice právě za námi, ale už na podzim se s námi můžete setkat na řadě dalších eventů. Během oblíbené Noci vědců (6.10.) se pro vás otevřou dveře našich experimentálních hal a chystáme také řadu aktivit pro děti i dospělé. Program pro školy i veřejnost si budete moci v našem centru užít na začátku listopadu (6. – 12. 11.) během Týdne Akademie věd.