Martin Smrž převzal ocenění Vizionáři 2021 za vývoj pulzního laseru pro medicínské, průmyslové a vesmírné aplikace.

Martin Smrž, vedoucí našeho týmu Vývoj pokročilých laserů, si ve čtvrtek 5.5.2022 na odloženém slavnostním vyhlášení v pražské Caffesion Gallery převzal ocenění Vizionáři 2021 za vývoj pulzního laseru pro medicínské, průmyslové a vesmírné aplikace.

Porota projektu Vizionáři 2021, který se již jedenáct let koná pod taktovkou nevládní organizace Czechinno, ocenila především technologický, ekonomický a sociální přínos tohoto laseru pro medicínu a průmysl. Laser vyvinutý Centrem HiLASE, FZU AV ČR, umožňuje například šetrné odstranění ledvinových kamenů bez zbytečného poškození okolních tkání (litotripsii). Svůj přínos má i v oblasti životního prostředí a komunikace: dokáže analyzovat přítomnost chemických látek v prostředí, komunikovat se satelity nebo vyrábět rychlejší čipy XUV litografií.

Přístroj byl vyvinut ve spolupráci s korejskou firmou Axel, která vypěstovala Ho:YAG monokrystaly a připravila leštěné disky a HR/AR vrstvy pro hlavní zesilovač, a firmou Profiber, která se podílela na optimalizaci vláknových částí a diagnostice laserů ve střední infračervené oblasti.

Cenu za osobnost projektu Vizionáři 2021 si ve čtvrtek převzal také vedoucí Centra HiLASE, Tomáš Mocek. Kompletní přehled vítězných projektů najdete zde, více o oceněném laseru pak naleznete zde.

Ke stažení