V Centru HiLASE jsme oslavili Mezinárodní den světla

Více než dvě stovky návštěvníků s námi v sobotu oslavily Mezinárodní den světla. Ten podle UNESCO připadá na 16. května a připomíná den, kdy v roce 1960 Theodore Maiman představil světu úplně první laser. Centrum HiLASE se do oslav tohoto dne zapojuje pravidelně od roku 2018, kdy tato iniciativa vznikla. Podívejte se, jak probíhaly oslavy letos!

Během dne otevřených dveří návštěvníci nahlédli do laserových laboratoří a zjistili, na čem naši vědci právě pracují. „Laser je dokonalým příkladem toho, jak se vědecký objev může stát ohromným přínosem pro společnost, ať už v oblasti komunikace, zdravotnictví či jinde. V Centru HiLASE se snažíme o to, aby naše aplikace byly především praktické a našly využití ve skutečném světě. Pomocí laserů dokážeme vyvinout například povrchy odpuzující vodu či bakterie nebo zpevnit kovové součásti tak, aby déle vydržely,“ vysvětluje Tomáš Mocek, vedoucí Centra HiLASE.

Pro vědecké nadšence jsme připravili přednášku Od svíčky k laseru, kde se díky našemu kolegovi Janu Kaufmanovi poutavým způsobem dozvěděli například o tom, co vše předcházelo vlastnímu vývoji laseru a k čemu se lasery používají dnes.

Malí i velcí návštěvníci si užili tvořivé a vzdělávací workshopy (například o laserové bezpečnosti nebo zajímavých optických jevech) a v naší světelné laboratoři si mohli vyzkoušet hned několik pokusů. „Zájem malých badatelů byl ohromný, což mě moc těší. Doufám, že díky této a podobným akcím dokážeme u dětí vzbudit zájem o vědu a že se s nimi třeba jednou ve výzkumu setkáme,“ říká Dominika Jochcová, doktorandka Centra HiLASE a zároveň vedoucí sobotní světelné laboratoře.

Pokud jste Mezinárodní den světla letos oslavit nestihli, ale věda vás baví, přijďte se za námi podívat od 2. do 4. června na Veletrh vědy (společný stánek Fyzikálního ústavu AV ČR).