Centrum HiLASE je zapojeno do výzkumného programu AV21 Vesmír pro lidstvo, který posiluje pozici České republiky v oblasti vesmírného výzkumu. V pondělí 5. května 2025 jsme měli tu čest hostit odborníky zapojené do programu, kteří v Centru diskutovali o výsledcích uplynulého roku i dalším směřování.
Účastníky v Centru HiLASE přivítal Jan Brajer (zástupce vedoucího pro vědu a technologie): „Vesmír pro lidstvo je ztělesnění všech klíčových hodnot, které definují centrum HiLASE: spolupráce, odpovědnost, svoboda a v neposlední řadě odvaha,“ uvedl na přivítanou. „A právě odvaha je v tomto kontextu zásadní. Posílat věci do vesmíru totiž vyžaduje mnohem víc, než jen technické know-how — chce to vizi, víru a odhodlání jít na hranici možného. Podle mě je to jedna z nejodvážnějších věcí, které můžeme jako lidstvo dělat.“
Moderace pestrého a inspirativního odpoledne se zhostil koordinátor programu Jiří Svoboda z Astronomického ústavu AV ČR. Představil řešitele jednotlivých témat i dalších zapojených organizací, kteří se ve svých prezentacích zaměřili na pokroky, které výzkumný program v posledním roce umožnil.
Následovala prezentace zastupitelů firmy Toliman a setkání uzavřel Jan Vanda (koordinátor vesmírných aktivit), který představil, jak se Centrum HiLASE zapojuje do vesmírného výzkumu v rámci programu Vesmír pro lidstvo i mimo něj.
„Aktivity v rámci Strategie AV21 jsou na HiLASE důležitou součástí vývoje laserové technologie pro odstraňování trosek na oběžné dráze. Výsledky najdou využití například v budoucích aktivitách konsorcia OMLET, které se v ESA zabývá využitím laserů pro prevenci srážek s vesmírným smetím. Díky tomuto i dalším programům na podporu výzkumu a vývoje je jasně vidět, že čeští vědci patří v oblasti vesmírných aplikací ke světové špičce,“ komentuje Jan Vanda.
V neposlední řadě měli účastníci příležitost navštívit laserové laboratoře a experimentální haly Centra, kde se dozvěděli více o tom, jak laserové technologie pomáhají objevovat za hranicemi planety Země.