Zvýší vám efektivitu i udržitelnost. Objevte pokročilé výrobní technologie

O Centru HILASE se dočtete v novém článku na zpravodajském webu Finmag. Reportáž je zaměřena na pokročilé výrobní technologie a jedním z uvedených příkladů je využití Laser Shock Peening (LSP) na klíčovém vzorku z výrobní linky Škoda Auto.

“Škoda Auto využívá pro odlévání motorů formy s ocelovým jádrem. Časté používání forem v náročných podmínkách se samozřejmě podepisuje na jejich životnosti — dochází k únavě materiálu a vznikají trhliny v kritických místech. Expertům z laserového centra HiLASE (člen konsorcia Brain4Industry) se podařilo tato namáhaná místa zpevnit. Použili kombinaci metod PVD povlakování a laserového zušlechťování (Laser Shock Peening). Výrazně tak prodloužili životnost forem.”

Přečtěte si celý článek.

Technologie LSP je používána ke zvýšení životnosti kovových komponentů, a to především u součástek, které procházejí cyklickým namáháním nebo trpí na korozní praskání. Zásadními výhodami v porovnáním s podobnými metodami jsou vysoká hloubka vnesených tlakových napětí a možnost přesně zacílit laserový svazek na problémová místa.

Podívejte se na video procesu LSP.