Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » Andrej Babiš navštívil laserová centra ELI Beamlines a HiLASE

Andrej Babiš navštívil laserová centra ELI Beamlines a HiLASE

26. února 2015 navštívil 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí Andrej Babiš Dolní Břežany u Prahy a za doprovodu předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše a vládní zmocněnkyně pro udržitelnost výzkumných center Evy Kislingerové si zde prohlédl dvě mezinárodní laserová centra ELI Beamlines a HiLASE.

Návštěva min. financí_2

Zleva: ředitel FZÚ Jan Řidký, vedoucí projektu HiLASE Tomáš Mocek, ministr financí Andrej Babiš, vládní zmocněnkyně pro udržitelnost výzkumných center Eva Kislingerová a předseda Akademie věd Jiří Drahoš

Ministr Babiš se přijel na vlastní oči přesvědčit, jak pokračuje výstavba výzkumných center a jakým způsobem bude fungovat jejich provoz. Po krátké prezentaci obou projektů následovala prohlídka laserové haly komplexu HiLASE, kterou řídil vedoucí projektu Tomáš Mocek. Poté se hosté společně s Romanem Hvězdou, manažerem ELI Beamlines, přesunuli do právě budovaných prostor laserových a experimentálních hal centra ELI.

Od svého nástupu do vlády se ministr Babiš zajímá o filozofii investic do nových výzkumných center a dnešní návštěva pro něho byla více než poučná. Výzkum vidí jako jiný druh činnosti než běžný byznys. „Zainvestovali jsme, teď jde o to, abychom se snažili získat finanční prostředky pro provoz center i mimo státní rozpočet. Jsem připraven pomoci osobně,“ poznamenal během prohlídky Babiš.

Oba projekty jsou realizovány za podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpI) a svými laserovými technologiemi s průlomovými technickými parametry představují světově unikátní výzkumné infrastruktury.

„Pan ministr projevil velký zájem o aktivity, které budou centra realizovat, stejně jako o způsob jejich financování. Jsem rád, že jsme měli příležitost mu osobně v živé diskusi zprostředkovat klíčové informace, které se váží na obchodní modely provozu a na roli státu v podpoře center, jejichž význam je nejen pro českou vědu a výzkum, ale pro celou naši společnost nesporný,“ řekl Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu.

Potenciál obou pracovišť v širším kontextu celého regionu vyzdvihl starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik. Seznámil přítomné hosty s vizí regionu STAR (Science & Technology Advanced Region) založeného na inteligentní specializaci, spojujícího vědecko-výzkumné instituce, lokalizaci high-tech firem a podporu pro další rozvoj inovačního podnikání. „V rámci regionu STAR do vědy a technologií již bylo investováno 13 mld. CZK. Region má všechny předpoklady k tomu, aby zde vznikl vědecko-technologický klastr svým významem přesahující rámec ČR. Zda se tak stane, záleží na nás všech, kteří to můžeme ovlivnit,“ shrnul starosta Michalik na závěr.

150206-hilase-eli-babisPředseda Akademie věd Jiří Drahoš zdůraznil socio-ekonomický dopad investic do vědy a výzkumu. Jejich návratnost je třeba chápat v dlouhodobém horizontu. Jako příklad pro inspiraci uvedl rozvoj francouzského města Grenoblu, jehož současná prosperita je přímo spjata s vybudováním velkých vědecko-výzkumných infrastruktur, rozvojem univerzit a platforem spolupráce.

Centrum HiLASE bylo slavnostně otevřeno v září minulého roku. Letos v létě bude kompletně dokončena instalace laserových technologií v laboratořích a od září 2015 bude pracoviště v plném provozu. Na slavnostní otevření ELI Beamlines se můžeme těšit na konci léta tohoto roku.

FOTOGALERIE

Více informací:
Vicepremiér Andrej Babiš navštívil špičková pracoviště Akademie věd České republiky
Laserová síla světla v Břežanech