Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » Talentová akademie 2017

Talentová akademie 2017

baneer_TA1

Hledáme: 12 studentů, které pustíme tam, kam nikoho jiného
Umožníme: poznat, k čemu využíváme nejvýkonnější lasery světa
Dostanete: zážitek na celý život a ti nejtalentovanější i nabídku další spolupráce
Jsme: Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE a vědecko-populární časopis Vesmír

AVOJA, Bivoj, Lucifer, nebo Krakatit, tak se jmenují unikátní laserové systémy, které ve světě v tuto chvíli nemají konkurenci. Jde o zařízení s nevídanými parametry, s jejichž pomocí můžeme provádět v laboratořích výjimečné experimenty, a posouvat tak laserovou vědu kupředu.

Navazujeme na své špičkové předchůdce. Na našem území se první laser rozsvítil už roku 1961. Po Spojených státech amerických a Sovětském svazu, jsme byli teprve třetí zemí světa s vlastním laserovým systémem. Nashromážděné zkušenosti pracovníků Akademie věd a českých univerzit po bezmála 60 letech daly vzniknout vědeckým centrům ELI Beamlines a HiLASE – největší vědecké investici v historii naší země.

Být na světové špičce však znamená hledat ty, kdo nám pomohou se tam udržet. Zakládáme proto Talentovou akademii pro nadané středoškoláky se zájmem o vědu a zápalem naplno se pustit do této jen málo probádané oblasti fyziky.

Pro první ročník Talentové akademie si z přihlášek vybereme 12 nejlepších studentů, pro něž máme připravený program, na který jen tak nezapomenou. Během tří dnů, strávených v našich vědeckých centrech, jim zpřístupníme naše laboratoře, kam se běžně dostanou pouze vybraní zaměstnanci Fyzikálního ústavu Akademie věd. Připraveny jsou experimenty, které jinde nelze zažít, i možnost vyzkoušet si práci ve vědeckém týmu na vlastní kůži.

Pokud během programu usoudíme, že by ses v budoucnu mohl/a stát plnohodnotným členem vědeckého týmu, ať už díky tvému zápalu, znalostem, nebo schopnosti nacházet inovativní řešení, nabídneme ti dlouhodobou spolupráci s našimi výzkumníky. V tomto programu není co ztratit, lze jen získat. Tak pojď do toho s námi a přihlas se do Talentové akademie!

Online přihláška: bit.ly/TalentováAkademie2017

Porotu tvoří 6 vědců z laserových center HiLASE a ELI Beamlines. Hlavními porotci pak jsou Dr. Tomáš Mocek (vedoucí laserového centra HiLASE), Dr. Jaroslav Nejdl (vedoucí výzkumného programu 2 centra ELI Beamlines) a Marek Janáč (redaktor časopisu Vesmír).

Finalisté: Ze všech obdržených přihlášek odborná porota pozorně vybrala dvanáct finalistů Talentové akademie, jimiž jsou (v abecedním pořádku):

P. Barták
J. Bartoš
O. Brhlík
P. Havlín
J. Janoušek
A. Mašínová
R. Mittner
M. Otýs
B. Plaskurová
M. Ray
J. Štěpánek
J. Zemek

Všem, kdo jste se do soutěže přihlásili, jsme již odeslali e-mail s podrobnějšími informacemi o jejich výsledcích. Děkujeme za zájem a těšíme se na setkání jak ve finále aktuálního projektu, tak v následujících akcích, které již chystáme. Hezké léto!

Shrnutí toho, co účastníky čeká:

Základní informace:

Online přihláška: bit.ly/TalentováAkademie2017

Kontaktní osoby pro případ vašich otázek: