10 otázek pro Tomáše Mocka 10. narozeniny Centra HiLASE

Centrum HiLASE (součást Fyzikálního ústavu AV ČR) letos slaví své první kulaté narozeniny. Od září 2011, kdy existovalo jen v myslích lidí a “na papíře”, se změnilo hodně. V Dolních Břežanech vyrostlo špičkové výzkumné pracoviště, které už stačilo pokořit několik světových rekordů. Jeho vedoucímu, Tomáši Mockovi, jsme k 10. výročí položili 10 otázek.  

  1. Co se za těch 10 let nejvíc povedlo, na co jsi nejvíc pyšný? Největší radost mám z toho, že se nám podařilo udržet a rozšířit stabilní mezinárodní tým.  Hlavním úspěchem je pak to, že se nám povedlo vyvinout a sestavit světově unikátní lasery, že je úspěšně používáme pro aplikace a že spolehlivě fungují. Přesně to nejvíce oceňují naši uživatelé a průmysloví partneři. Na laserovém systému Bivoj jsme dosáhli dokonce hned dvou světových rekordů.
  2. Co Tě během posledních deseti let v HiLASE nejvíc pobavilo? Vzpomínám si, že při oslavě mých narozenin, tuším, že to bylo v roce 2014, mě kolegyně přirovnaly k majáku. A letos jsem od HiLASiÁNŮ dokonce i maják dostal.
  3. Vzpomínáš si na moment, kdy ses v HiLASE opravdu zapotil? Nejvíc nervózní jsem byl z oficiálního otevření budovy v roce 2014. Naštěstí ale vše klaplo tak, jak mělo.
  4. Je něco, co bys s odstupem času udělal jinak? Asi nic, snad jen tenkodiskové lasery bychom si od začátku stavěli vlastními silami.
  5. Kdybys měl teď HiLASE zakládat znova, šel bys do toho? Určitě!
  6. A co bys poradil někomu, kdo by uvažoval o něčem podobném? Aby si vybral něco opravdu nového, inovativního, tvořivého, něco co posune svět zase kousek dál.
  7. Čeho bys chtěl v Centru HiLASE dosáhnout v budoucnu a co podle Tebe potřebujeme k tomu, aby se to povedlo? Chtěl bych, aby Centrum HiLASE fungovalo jako dobře promazaný stroj. Aby mělo smysluplné projekty a možnosti spolupráce, stejně tak i zajímavé služby a produkty pro potenciální zájemce. K tomu potřebujeme fungující tým lidí, kteří se nebojí inovovat a snít.
  8. Kde podle Tebe bude Centrum HiLASE za 10 let z hlediska výzkumných programů? Budeme pokračovat v tom, co jsme započali, zaměříme se na pokročilé výrobní technologie… a dostaneme se do vesmíru 🙂
  9. Co Ti posledních 10 let v Centru HiLASE dalo a vzalo? Dalo mi sebevědomí, zkušenost, že riskovat se vyplatí, radost z výsledku a tvořivé a smysluplné práce.Vzalo mi to možnost pokračovat v aktivní vědecké práci, ale rozhodně toho nelituji, protože moje role je jiná. A v roli dirigenta se cítím dobře. /smích/
  10. Co bys Centru HiLASE popřál k desátým narozeninám? Hodně štěstí do dalších desetiletí! Mnoho smysluplných projektů, nových objevů a vzrušujících momentů při překonávání limitů současných laserových technologií, nové vědecké i komerční spolupráce, dostatek finančních zdrojů a potenciálních investorů, stejně tak i kontinuální rozvoj portfolia našich produktů a služeb!  HiLASIANŮM přeji radost z dobré práce a uskutečnění jejich individuálních snů! Někdy i pouhý sen může být inspirací pro zajímavý nápad, který se tvrdou prací se štěstím stane časem realitou a velkou technologickou inovací! Takže, nebojte se velkých výzev a jděte odhodlaně za svými sny!
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');