60 let laseru

Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu vládou ČR a opatřením proti šíření koronavirové infekce se centrum HiLASE rozhodlo zrušit/odložit všechny akce pro veřejnost probíhající do 16.5.2020 včetně. Oslavy Mezinárodního dne světla a výročí 60 let od představení prvního laseru tak přesouváme na podzim.

O konání dalších akcí a o náhradních termínech Vás budeme informovat na našich stránkách dle vývoje situace s COVID-19.

Děkujeme za pochopení a přejeme pevné zdraví.

16. května 2020 uplyne přesně 60 let od okamžiku, kdy Theodore H. Maiman představil světu první laser. A ptotože je toto výročí pro naše laserové centrum obzvlášť významné, chceme se s vámi podělit o naše nadšení pro lasery. Můžete se těšit na řadu akcí v průběhu celého roku.

Oslavy 60 let laseru – akce 2020

18/3 – Laserový den pro střední školy/ Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines/ – odloženo

2/4 – Laserový den pro university /Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines/ – odloženo

16/5 – Mezinárodní den světla – vrchol oslav 60 let laseru – prohlídky center HiLASE a ELI Beamlines, koncerty pod širým nebem, laserový běh z Prahy do Dolních Břežan, aj. – odloženo

4/6 – 6/6 – Veletrh vědy  – akce se bude vzhledem k opatřením proti šíření COVID-19 konat až v roce 2021

září – Talentová akademie, akce pro nadané středoškoláky

25/9 – Noc vědců, účast na celorepublikové akci

2/11 – 8/11 Týden vědy a techniky, účast na akci AVČR

Laserový běh

Laserový běh je součástí programu oslav 60. výročí laseru.
Celková trasa měří 17 kilometrů a vede převážně po nábřeží podél Vltavy. Start se nachází před sídlem Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze a cíl bude před budovou ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Jedná se o štafetový běh. Každý tým poběží s laserovým štafetovým kolíkem. Běžci v jednotlivých týmech jsou nominováni převážně institucemi, firmami či asociacemi, které se zaměřují na laserové či optické technologie.

Chci se zapojit

Chcete-li se zapojit aktivně, stáhněte si logo či poster 60 let laseru a používejte na svých akcích, prezentacích a podobně. Nebo zkrátka přijďte na kteroukoli z akcí uvedených na tomto webu.