Slavíme 60 let laseru s Týdnem vědy!

16. května 2020 uplynulo přesně 60 let od okamžiku, kdy Theodore H. Maiman představil světu první laser. A protože je toto výročí pro naše laserové centrum obzvlášť významné, chceme se ho s vámi oslavit v rámci Týdne vědy a techniky.

Podívejte se s námi, jak funguje laser, jak se se vyvíjely lasery ve světě a jak úspěšný byl vývoj laserů u nás.

OUTDOOROVÁ BOJOVKA: PO STOPÁCH LASERU

Během bojovky budete moci prozkoumat blízké okolí laserových center HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech, procvičíte své mozkové závity a dozvíte se mnoho zajímavého nejen o laserech. Bojovka probíhá po celou dobu venku a je samoobslužná. S sebou budete potřebovat mobil se čtečkou QR kódů, bystrou mysl a také křížovku pro zaznamenání výsledků. Tu najdete zde, několik výtisků je k dispozici také na prvním stanovišti.

První QR kód naleznete u hlavního vchodu do Centra HiLASE (Za Radnicí 828, Dolní Břežany), na bočním prosklení.

Své výsledky sdílejte na https://www.facebook.com/HiLASECentre/. Autoři nejnápaditějších příspěvků získají malou odměnu 😉

Letošní situace nám neumožňuje pozvat Vás přímo k nám, do budovy Centra HiLASE v Dolních Břežanech, ale i přesto se můžete podívat do našich experimentálních hal pěkně zblízka!

V prvním videu nahlédnete spolu se Zvědem do naší stanice pro Laser Shock Peening, ve druhém do haly pro laserové mikroobrábění.