Laser Improved Novel Surface Engineering and Repair of Tools

V lednu 2023 odstartovalo Centrum HiLASE nový projekt „Laser Improved Novel Surface Engineering and Repair of Tools“ zaměřený na ovlivnění tvrdých obráběcích materiálů s cílem zlepšení jejich užitných vlastností a prodloužení životnosti.

Jedná se o technologii laserového vyklepávání (Laser Shock Peening), která zabraňuje šíření trhlin laserového povrchového texturování a mimo jiné zefektivňuje proces chlazení nástrojů. Laserové zpracování bude vyvíjeno v kombinaci s PVD povlaky, které se na super tvrdé nástroje běžně aplikují. Bude zde uplatněna i technologie laserového čištění.

Součástí projektu je i paralelní vývoj zcela nového, účinnějšího typu PVD povlaku, který bude již optimalizován pro laserová zpracování. Celý vývoj bude podpořen pokročilými počítačovými simulacemi.

Výstupem projektu by měly být optimalizované škálovatelné výrobní postupy břitových destiček a vrtáků s pozitivní ekonomickou návratností.

Projekt je financován z programu Delta 2 Technologické agentury České republiky.
Číslo projektu: TM04000048

The project partners are the Institute of Termomechanics of the CAS, SHM and Instituto Senai de Inovacao. The Institute of Thermomechanics is concerned with the study of liquids and solids under thermal or mechanical loading and other related topics. SHM focuses on the development of PVD coatings, which it offers to users. Last but not least, Instituto Senai de Inovacao is a Brazilian organization promoting innovation in the local industry.