Centrum HiLASE na Veletrhu vědy 2022

Laserové Centrum HiLASE se letos opět účastní Veletrhu vědy v pražských Letňanech (PVA EXPO Praha), a to od 2. do 4. června 2022. Najdete nás na společném stánku Fyzikálního ústavu AV ČR v hale č.3. Těšit se můžete na oblíbené laserové bludiště, vesmírnou akademii, fyzikální zpovědnici, virtuální realitu, světelnou laboratoř a mnoho dalšího.

Nenechte si ujít přednášku “Špatná fyzika ve filmu” našeho kolegy Jana Kaufmana ve čtvrtek 2.6. od 16:00 v Keplerově sále. Přednáška rozebírá případy špatného nebo nereálného použití fyziky v akčních filmech, kdy fyzikální realita často padne za oběť příběhové dramatizaci. Skládá se z několika filmových ukázek, kde se vyskytuje nějaký častý filmový fyzikální nešvar (např. skoky aut, zoom kamery v kriminálkách, zatáčející kulky z pistole, jednosměrný rentgen). Po shlédnutí ukázky je divákům problém odhalen a následuje krátký výklad, proč je to špatně a kde se s podobnou reálnou situací můžeme setkat v běžném životě. Cílem je publikum odlehčenou formou upozornit na zajímavé přírodní jevy a jak realita často stojí v cestě představám filmaře. Své místo si můžete zarezervovat ZDE.

Veletrh vědy je největší populárně naučná akce v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Zabývá se vědou ve všech jejích podobách a nabízí svým návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Představuje vědu a výzkum jako fascinující a zásadní odvětví lidské činnosti. Vědu pak návštěvníci veletrhu zažijí na vlastní kůži prostřednictvím interaktivních exponátů, modelů, mobilních laboratoří a praktických dílen. Vstup je zdarma.