Mezinárodní den světla

16. května proběhne historicky již druhý Mezinárodní den světla. Vyhlášení světového „Day of Light“ potvrdila v listopadu 2017 Generální konference UNESCO jako oslavu prvního rozsvícení laseru na světě jeho konstruktérem Američanem Theodorem H. Maimanem dne 16. května 1960. Při příležitosti Mezinárodního dne světla, který bude oslavou světla a všech jeho možností užití včetně umění a kultury, proběhnou zajímavé akce v mnoha zemích světa. Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines pro vás připravují k tomuto datu den otevřených dveří.

PROGRAM:

Vyprávění o světle aneb proč to tak je? 18:15 – 19:00 Přijďte se dozvědět, jak nám optika a různé světelné jevy pomáhají v našem běžném životě. (Ing. Jan Cvrček, seminární místnost Centra HiLASE, přednáška pro dospělé a děti cca od 6 let). Doporučujeme rezervaci zde.

Komentované prohlídky: 18:15 – 18:45, 19:00 – 19:30, 19:45 – 20:15, 20:30 – 21:00, 21:15 – 21:45. Během komentovaných prohlídek s našimi vědci se dozvíte více nejen o laserovém centru, ale také o Bivojovi, laseru, jež jako první na světě překonal výkon jednoho kilowattu ve svazku s vysokou energií. Budete také moci nahlédnout do experimentálních hal, kde naši vědci vyvíjejí praktické aplikace pro potřeby průmyslu. Doporučujeme rezervaci zde.

Doprovodný program (18:00 – 22:00): interaktivní exponáty, miniworkshop Rozsviť si své město, logické hry a další.

Na závěr dne se pro vás rozsvítí nejen Centrum HiLASE a ELI Beamlines, ale také rozhledna na pražském Petříně.

Program sousedního laserového centra ELI Beamlines naleznete zde.

Celý program přehledně ke stažení zde.

JAK SE K NÁM DOSTANETE:

Autobusem l.333 z Kačerova (metro C) nebo l.341 z Nádraží Modřany do zastávky Dolní Břežany, obecní úřad.

Autem na adresu Za Radnicí 828, Dolní Břežany – parkování je možné před budovou Centra HiLASE nebo na parkovišti ELI Beamlines.

UPOZORNĚNÍ:

Dovolujeme si vás upozornit, že tato akce je veřejná. Z jejího průběhu jsou pořizovány fotografie a videozáznamy pro reportážní účely a propagaci akce Mezinárodní den světla na našich internetových stránkách a sociálních sítích. Pokud si nepřejete být na těchto záznamech, obraťte se přímo na naše kolegy v místě konání nebo tak učiňte zpětně na e-mailu kontaktních osob uvedených níže dle místa konání.

KONTAKTY:

  • ELI Beamlines: Hana Strnadová, E: hana.strnadova@eli-beams.eu, M: 601 560 333
  • Centrum HiLASE: Kateřina Brejchová, E: katerina.brejchova@hilase.cz, M: 724 388 775
  • Fyzikální ústav AV ČR: Míla Moudrá, E: moudra@fzu.cz, M: 606 099 528

Soutěž na Instagramu

Jaký je Mezinárodní den světla podle Vás? Připojte se k soutěži na Instagramu. Stačí nasdílet zajímavou fotku z Mezinárodního světla a připsat @hilase.centre, @elibeamlines, #IDL2019 a Chci soutěžit" - 5 výherců získá trička a propagační předměty center HiLASE a ELI Beamlines. Pravidla ke stažení níže.