Noc vědců 2019

Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines se i letos hrdě připojují k celostátní akci Noc vědců. Na páteční večer 27. září pro vás připravujeme přednášky, komentované prohlídky a bohatý doprovodný program. Na přednášky a komentované prohlídky doporučujeme rezervaci zde. Čerstvé zprávy o celostátní Noci vědců najdete na www.nocvedcu.cz nebo na Facebooku.

PROGRAM

Komentované prohlídky: Během komentovaných prohlídek budete moci nahlédnout do nitra jednoho z nejmodernějších výzkumných center v České republice. Seznámíte se s modelem Bivoje, jediného laseru ve své kategorii, který překročil magickou hranici jednoho kilowattu, a nakonec navštívíte i experiemntální haly včetně stanice pro laserové zušlechťování povrchů (Laser Shock Peening). Doba trvání prohlídky je cca 30 minut. Časy prohlídek: 18:15, 19:00, 19:45, 20:30, 21:15, 22:00. Sraz účastníků je na recepci Centra HiLASE. Doporučujeme si prohlídku předem rezervovat.

Přednáška: Optika v běžném životě: Od brýlí k optickým vláknům /18:15 – 19:00, seminární místnost Centra HiLASE/ Jak fungují optická vlákna? Jak vzniká duha? A proč vidíme s různými brýlemi jinak? Zajímá vás, jak nám pomáhá optika a různé světelné jevy v našem běžném životě? Přijďte si poslechnout přednášku dr. Martina Hanuše. Přednáška je určena dětem cca od 8 let i dospělým. Na přednášku doporučujeme rezervaci.

Přednáška: Laserové aplikace nejen pro průmysl /20:00 – 20:45, seminární místnost Centra HiLASE/ Během přednášky se dozvíte, na čem pracují vědci v laserovém centru HiLASE a jak se dají lasery využít v průmyslu, a nejen tam. Přednáškou vás provede dr. Jan Brajer, vedoucí výzkumného programu Laserové aplikace pro průmysl. Na přednášku doporučujeme rezervaci.

Lego workshop: světelný spirograf /19:00 – 20:00 a 21:00 – 22:00, Video Conference Room/ Vyrobte si z Lego kostiček světelný spirograf a kreslete vlastní obrazce pomocí světla. Na workshop doporučujeme rezervaci. Kapacita workshopu je 10 sad, v případě zájmu můžete pracovat ve dvojicích (v tom případě prosím napište obě jména do jedné přihlášky). Doporučený věk 6+ (s doprovodem). Doba trvání cca 1 hodina.

Doprovodný program /18:00 – 23:00/ Během Noci vědců pro vás budou v laserovém Centru HiLASE připraveny hravé aktivity, nejen pro děti. Budete si moci ulovit světelný meč pomocí difrakční fólie, prozkoumat nekonečné zrcadlo nebo si při logické deskové hře laser maze vyzkoušet práci vědců v laserové laboratoři. Program probíhá celý večer, rezervace není nutná.

Program sousedního laserového centra ELI Beamlines naleznete zde. Centra se nacházejí v těsné blízkosti, návštěvu obou center je možné spojit. Doporučujeme také návštěvu muzejní expozice keltského oppida Závist. Program Fyzikálního ústavu najdete na www.fzu.cz. Celý program HiLASE a ELI Beamlines ke stažení.

JAK SE K NÁM DOSTANETE:

Autobusem l.331 nebo 333 z Kačerova (metro C) nebo l.341 z Nádraží Modřany do zastávky Dolní Břežany, obecní úřad.

Autem na adresu Za Radnicí 828, Dolní Břežany – parkování je možné před budovou HiLASE nebo na parkovišti ELI Beamlines.

UPOZORNĚNÍ:

Dovolujeme si vás upozornit, že tato akce je veřejná. Z jejího průběhu jsou pořizovány fotografie a videozáznamy pro reportážní účely a propagaci akce na našich internetových stránkách a sociálních sítích. Pokud si nepřejete být na těchto záznamech, obraťte se přímo na naše kolegy v místě konání nebo tak učiňte zpětně na e-mailu kontaktních osob uvedených níže dle místa konání.

KONTAKTY:

  • ELI Beamlines:Hana Strnadová, E: hana.strnadova@eli-beams.eu, M: 601 560 333
  • Centrum HiLASE:Kateřina Brejchová, E: katerina.brejchova@hilase.cz, M: 724 388 775
  • Fyzikální ústav AV ČR:Míla Moudrá, E: moudra@fzu.cz, M: 606 099 528
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');