Centrum HiLASE jde zelenou cestou

Centru HiLASE se letos podařilo prostřednictvím Ministerstva životního prostředí získat financování z Evropského fondu pro regionální rozvoj, OP Životní prostředí, na výstavbu fotovoltaiky. Solární elektrárna na střeše budovy se bude rozprostírat na ploše 280 m2 a bude mít výkon až 60 kWp. To je ovšem jen začátek. Kromě využívání energie z přírodních zdrojů náš tým inženýrské a technické podpory (ITP) dlouhodobě usiluje především o snižování spotřeby energie. O tom, jak toho dosáhnout, jsme mluvili s Martinou Řehákovou, vedoucí týmu ITP, a Milanem Melicharem, instalačním technikem, který má fotovoltaický projekt „pod palcem“.

„V tomto roce se nám podařilo upravit řídící systém budovy – software, který hlídá veškeré klimatizační jednotky, ohřev vody a vytápění, takže využíváme zbytkové teplo v zimě a zbytkový chlad v létě pomocí rekuperace,“ vysvětluje Milan Melichar. Aby se uspořilo co nejvíce vody i energie, navrhl navíc technický tým uzavřené okruhy chladící vody.

„Do budoucna uvažujeme například o rekuperaci chladu. Pro chlazení laserových systémů se totiž využívá kapalný dusík, jež následně odchází z budovy pryč. My chceme jednak využívat zbytkový chlad pro chlazení budovy, jednak zachytávat odcházející dusík a znovu ho použít,“ popisuje Martina Řeháková své plány do budoucích let.

Další úvahy technického týmu směřují k elektromobilitě a také k aditivním technologiím. „Při konstruování nových systémů chceme využívat topologický design, který nám jednak umožní maximálně snížit spotřebu materiálu, jednak zvolit co nejvhodnější materiál. Kromě toho je podle mne nezbytné vyhnout se nákupu levných věcí vyrobených neekologickými postupy,“ dodává Martina.

„Díky těmto vylepšením bychom měli být schopni uspořit nemalou část energií, a tím snížit naši uhlíkovou stopu. V dlouhodobém důsledku jde nejen o ekologické řešení, ale i o ekonomické – uspořené finanční prostředky můžeme investovat do vybavení nebo do lidí,“ uzavírá Milan.

Na novou solární elektrárnu se můžeme těšit už v roce 2022. O dalších „zelených“ krocích Centra HiLASE se dočtete na našem webu a sociálních sitích.