Týden AV ČR: vědcem v Centru HiLASE během pár minut

První listopadový týden byl i letos zasvěcen vědě. Od pondělí do neděle totiž probíhal nějvětší vědecký festival v České republice – Týden Akademie věd.  Návštěvníkům se otevřely dveře desítek výzkumných center, aby mohli nahlédnout do laboratoří i chodeb badatelských institucí a zastavit se na workshop, přednášku nebo jen na kus řeči s vědcem. Centrum HiLASE (FZU) nesmělo na této akci ani tentokrát chybět.

Ve čtvrtek si studenti pražského Gymnázia Na Vítězné pláni vyzkoušeli, jak rychle by se dokázali proměnit v laserové vědce. Jejich úkolem bylo převléknout se pro vstup do tzv. čistých laboratoří (kde platí přísné podmínky zajišťující ochranu laserů před prachovými částicemi), a pak nastavit laserový svazek. Dozvěděli se, jak fungují lasery a kde se bez nich neobejdeme. A nakonec sami zkusili lámat světlo nebo zahlédnout neviditelné.

Během pátečního podvečera se Centrum HiLASE otevřelo také veřejnosti. Návstěvníci mohli nahlédnout do našich experimentálních hal, kde vědci vytvrzují kovové součástky pomocí technologie laser shock peening. Díky tomu jsou schopni vyvinout daleko odolnější díly např. do aut či letadel. Velkým lákadlem byla také přednáška Špatná fyzika ve filmu, která měla obrovský úspěch už na Veletrhu vědy. “Hodně lidí má vědu spojenou se všelijakými hrůznými rovnicemi a bojí se, že tomu nebudou porozumět. Myslím ale, že pokud jim to dokážete podat zábavnou formou, tak zjistí, že to vlastně může být i celkem jednoduché. Během přednášky jsme mohli společně prozkoumat, jak je, zejména v akčních filmech, fyzika často potlačena kvůli filmové dramatizaci, ať už jde o přehnané využití funkce zoom v kriminálkách nebo zatáčející kulky z pistole. Podle reakcí se to lidem moc líbilo a něco se i přiučili. Z toho pak mám radost já, protože to je ten hlavní důvod, proč to celé děláme,” říká Jan Kaufman z Cenztra HiLASE, autor přednášky.

Centrum HiLASE se dlouhodobě podílí na popularizaci vědy. Potkat nás můžete například na jaře na Veletrhu vědy nebo během Mezinárodního dne světla, a také na podzim během Noci vědců nebo právě Týdne Akademie věd. Kromě toho pravidelně připravujeme soutěže pro nadané středoškoláky (Talentová akademie, Science Challenge) nebo laserový den pro vysoké školy. Bližší informace najdete na našem webu a sociálních sítích.