Centrum HiLASE na Veletrhu vědy 2024

Letošní Veletrh vědy téměř zdvojnásobil dosavadní rekordní účast a Centrum HiLASE na něm nemohlo chybět. Celkovému počtu 58 tisíc návštěvníků HiLASIÁNI v PVA EXPO Letňany přiblížili svět laserů a optiky skrze interaktivní exponáty i experimenty. Již tradiční součástí veletrhu se stalo naše laserové bludiště.

Ve čtvrtek 30. a pátek 31. května jsme na veletrhu přivítali především celé třídy studentů, a to od těch nejmenších badatelů po středoškoláky. Během soboty 1. června díky Dni dětí a sychravému počasí haly PVA EXPO praskaly ve švech, plné rodin s dětmi nadšených pro vědu. Kromě fyziky návštěvníci mohli objevovat interaktivní expozice z celé řady vědních oblastí – od technických po společenskovědní obory.

V sekci Centra HiLASE na stánku Fyzikálního ústavu jsme si pro návštěvníky připravili model rekordmana BIVOJE, laserového systému z našich laboratoří. V optické laboratoři mohli i ti nejmenší vědci objevovat fascinující fyzikální jevy jako lom světla, nebo rozklad bílého světla na jeho barevné komponenty. Laserovým bludištěm i letos prošly stovky tajných agentů. Novinkou, kterou jsme si pro letošní veletrh připravili, byl model fungování laseru, simulující jeho čerpání a vznik paprsku v otevřeném rezonátoru. Konkrétně ukazuje složení laseru ze zdroje energie, což je na modelu nádrž s vodou, a optického rezonátoru složeného ze zrcadel a aktivního prostředí. Rezonátor má za úkol zesílit a usměrnit energii dodávanou ze zdroje. Ze zdroje (nádrže) je čerpána energie (voda) do rezonátoru (sklopné nádržky). V rezonátoru dochází k zesilování této energie a její následné emisi (vylití nádržky).

“Těší mě, že se interaktivní model laseru těšil takové pozornosti ze strany návštěvníků. Ty větší zajímá, jak vlastně laserový svazek vzniká, a ty nejmenší baví, že si můžou pohrát s vodou a zůstat u toho (víceméně) v suchu,” říká Jan Heřmánek, vedoucí týmu konstrukce Centra HiLASE, který zastřešoval přípravu modelu.

První den veletrhu bylo Centrum HiLASE zastoupeno i v rámci programu na Science Pointu. Petr Hauschwitz, vedoucí týmu laserové mikroobrábění (LMM) vystoupil v rámci Vědecké zastávky na veletrhu, která představila mladé nadějné vědce a jejich úspěchy.

Kromě sekce Centra HiLASE stánek Fyzikálního ústavu nabízel mnoho dalších interaktivních aktivit, od levitujícího vláčku po simulaci černé díry.

Nestihli jste nás navštívit na Veletrhu Vědy, nebo se o laserech a optice chcete dozvědět ještě víc? Ještě tento rok pro vás připravujeme den otevřených dveří k příležitosti Noci Vědců.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');