Centrum HiLASE se připojí k Mezinárodnímu dni světla

Dne 16. května 1960 americký fyzik a inženýr Theodore Maiman úspěšně spustil vůbec první laserový systém na světě. O 58 let později byl tento den ustanoven jako Mezinárodní den světla, který se slaví napříč všemi kontinenty. Akce se účastní stovky institucí z celého světa, mezi které patří i Fyzikální ústav AV ČR reprezentovaný výzkumnými centry ELI Beamlines a Centrum HiLASE.

“Mezinárodní den světla je pro mne jen dalším důkazem stále rostoucího významu světelných technologií a laseru pro naši civilizaci. S jistou nadsázkou říkám, že laser je takový supernástroj člověka 21. století. V centru HiLASE usilujeme o to, aby naše (super)lasery nebyly jen akademickým exponátem, ale aby přinášely praktický užitek pro společnost. Již dnes dokážeme například vyvinout funkční povrchy, které maximálně odpuzují vodu nebo vyrobit odolnější a bezpečnější součásti do letadel a jaderných elektráren. Česká republika dnes hraje v laserových technologiích první ligu a měli bychom na to být hrdí. Více se mohou návštěvníci dozvědět přímo v našem laserovém centru během dne otevřených dveří,” říká Tomáš Mocek, koordinátor výzkumného programu “Světlo ve službách společnosti” Strategie AV21 a vedoucí Centra HiLASE v Dolních Břežanech.

Celá tisková zpráva ke stažení zde.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');