Centrum HiLASE se zúčastnilo kulatého stolu o výrobě čipů

Centrum HiLASE se spolu s dalšími odborníky zúčastnilo kulatého stolu Hospodářské komory ČR. Tématem setkání byl vývoj a výroba čipů. Vedle zástupců firem a vysokých škol se do akce zapojili také ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová a šéf Ministerstva průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Podle Hospodářské komory (HK) i účastníků kulatého stolu globální poptávka po polovodičích v příštích letech velmi rychle poroste – předpověď budoucího meziročního růstu globálního trhu s polovodiči je dle deklarace HK a Czech National Semiconductor Cluster 8 %, ze současných 662 mld. dolarů na 972 mld. dolarů v roce 2028. Investice do vývoje a výroby čipů by se tak měly stát důležitým krokem, jež zajistí konkurenceschopnost ČR v tomto odvětví. Nedílnou součástí této proměny by měla být i změna vzdělávacího systému, jež by pomohla navýšit počet kvalifikovaných pracovníků pro návrh polovodičových součástek.

Pro laserové odvětví to znamená především podporu rozvoje klíčových laserových technologií jako EUV litografie, laser annealing, laserové iontové implantace pro polovodičový průmysl pro vývoj a výzkum čipů pro automobily, silovou energetiku, letectví a vesmírné aplikace,” říká Michael Písařík, který Centrum HiLASE na setkání reprezentoval.

Do budoucna se HK a zapojené instituce chtějí zaměřit na mezioborovu spolupráci a sdílení znalostí a osvědčených postupů, rozvoj výzkumu, vývoje a inovací, rozvoj dovedností a vzdělávání a na vytvoření konkurenceschopného polovodičového průmyslu v ČR. Více se dočtete ZDE.