Exkurze studentů Elektrotechnické fakulty ČVUT

Dne 18. května 2023 se v Centru HiLASE uskutečnila exkurze pro studenty z Elektrotechnické fakulty ČVUT a zahraniční studenty zapojené do programu Erasmus. Prohlídka, kterou vedl doc. Jan Píchal, byla organizována Hanou Turčičovou s cílem poskytnout studentům unikátní příležitost seznámit se zblízka se světem laserových technologií. Studenty provedl laserový fyzik Jaroslav Huynh, který jim přiblížil fungování a výzkumné aktivity Centra HiLASE.

Exkurze poskytla podrobný přehled o širokém spektru aplikací laserů a jejich přínosech. Studenti měli možnost navštívit čistou laboratoř a prohlédnout si laserový systém Perla. V současné době Centrum HiLASE provozuje čtyři výkonné tenkodiskové lasery s vlnovou délkou 1030 nm založené na platformě zvané PERLA, které jsou použitelné v mnoha průmyslových, biomedicínských nebo vědeckých aplikacích. Například je díky nim možné vrtat velmi přesné dírky o velikosti lidského vlasu do různých materiálů, zlepšit a zpřesnit výrobní postupy procesorů a displejů, vytvářet antibakteriální povrchy a mnoho dašího.

Na závěr setkání si studenti prohlédli i model laserového systému na bázi kryogenních deskových zesilovačů Bivoj, který představuje nejpokročilejší laserový systém svého druhu na celém světě. Jeho aplikace zahrnují svařování, testování odolnosti optických materiálů a mnoho dalších.

Tato exkurze byla jednou z řady aktivit, kterými Centrum HiLASE podporuje spolupráci s univerzitami a pomáhá tak studentům nastartovat jejich vědeckou kariéru. Mimo exkurzí a odborných stáží pro středoškoláky i vysokoškoláky mohou studenti s Centrem HiLASE také spolupracovat při psaní své bakalářské, diplomové či disertační práce. Další informace o příležitostech pro studenty najdete ZDE. Pokud máte zájem o konkrétní téma nebo dlouhodobou stáž, stačí nás kontaktovat na joinus@hilase.cz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');