Noc vědců a tajemství fyziky kolem nás

Páteční Noc vědců, jejímž hlavním tématem bylo Tajemství, přilákala do laserového centra HiLASE více jak čtyři sta padesát návštěvníků.

I letos mohli návštěvníci nahlédnout do „zákulisí“ laserového centra, podívat se do experimentálních hal zaměřených na průmyslové aplikace laserů – Laser Shock Peening a zjisit, jak vypadá práce zdejších vědců. Pro návštěvníky byl připraven bohatý program a věříme, že si ho všichni užili.

Jan Kaufman si pro návštěvníky připravil přednášku Tajemství fyziky kolem nás, ve které poodhalil tajemství moderních technologií, se kterými se setkáváme v běžném životě a fungují na základě fyziky – třeba taková GPS navigace. Zaměřil se i na cestování v čase a další zajímavé příklady.

laserovém bludišti si každý mohl vyzkoušet alespoň na chvilku být agentem 007. Dospělé i malé návštěvníky bavilo lovit světelný meč a všichni se snažili přijít na kloub nejrůznějším světelným jevům a klamům v tzv. světelné optické laboratoři.

Pro malé vědce byla připravena znalostní soutěž, kdy společně s rodiči prošli „mini muzeum“ a zodpovídali na otázky týkající se Centra HiLASE, historie laserů a třeba i bezpečnosti a práce v laboratoři.

Letošním hitem Noci vědců bylo Kino pro mladé vědce, kdy se mohli podívat na naše fyzikální pohádky: Aladin a kouzelná lampaMyší kožíšek a Dlouhý, široký a bystrozraký, zatímco rodiče mohli absolvovat některou z komentovaných prohlídek.

Děkujeme všem, co se k nám přišli na Noc vědců podívat a těšíme se na vás v květnu 2024 na Mezinárodním dni světla.