Pikosekundová tenkodisková platforma PERLA pro multisvazkové mikroobrábění

Tým Martina Smrže z laserového centra HILASE nedávno publikoval nový článek, který se zabývá potenciálem pikosekundové tenkodiskové laserové platformy PERLA pro vícesvazkové laserové mikroobrábění.

Metoda vícesvazkového mikro- a nanoobrábění povrchů získává ve světě stále více pozornosti, protože umožňuje vytvářet povrchy s jedinečnými vlastnostmi, jako je volitelná smáčitelnost, tření, antibakteriální vlastnosti atd. Ve výsledku může tato metoda vést k významné úspoře energie a nákladů.

null

Vytváření takto přesných vzorů nicméně vyžaduje extrémně stabilní laserový systém s kvalitou výstupního svazku blízkou difrakční mezi. Centrum HiLASE vyvinulo subpikosekundovou laserovou platformu PERLA založenou na Yb:YAG tenkých discích, která poskytuje průměrný výstupní výkon až 0,5 kW s rozšířením na generaci druhé a čtvrté harmonické frekvence. Svůj potenciál již prokázala při vytváření periodických povrchových struktur přímou laserovou interferenční metodou (DLIP). Tenkodiskové laserové systémy s tenkým diskem PERLA 100 a PERLA 500 s pikosekundovou délkou pulsu byly vyvinuty v Centru HiLASE přímo pro průmyslové mikroobrábění. Systém PERLA umožňuje generovat subpikosekundové laserové pulsy s vynikající stabilitou výkonu a kvalitou svazku M2 až 1,1 na vlnové délce 1030 nm a jejích harmonických frekvencích. Právě takové lasery jsou vynikajícím nástrojem nejen pro vícepaprskové mikroobrábění. Potenciál laserové platformy PERLA byl potvrzen výbornými výsledky při přímém laserovém interferenčním strukturování oceli, invaru či wolframu.

Zde si můžete přečíst celý článek publikovaný v odborném časopise OSA CONTINUUM (Svazek 4Číslo 3 > Strana 940).