Prof. Mannava, průkopník LSP, navštívil Centrum HiLASE

Centrum HiLASE navštívil prof. Mannava, průkopník technologie Laser Shock Peening (LSP). Právě prof. Mannava stál u přerodu technologie z akademického prostředí do průmyslu a zasadil se o první průmyslovou aplikaci, zpracování lopatek motoru letadla v General Electric. Je autorem více než 50 patentů v oblasti laserového zpracování. 

Spolupráce mezi Centrem HiLASE a profesorem Mannavou již trvá řadu let. Zástupci Centra HiLASE  (Jan Kaufman, Jan Brajer, Sanin Zulic, Marek Böhm) nejprve absolvovali stáže pod jeho vedením v USA. Následně společně vyvíjeli techniku pro konkrétní případy zpracování do průmyslu. Nyní již projednáváme detailní možnosti technologie ve speciálních případech a dochází k předávání cenných  znalostí, které prof. Mannava posbíral během své dlouhé kariéry.

Technologie Laser Shock Peening (česky také laserové vyklepávání) může výrazně prodloužit životnost kovových komponentů v mnoha průmyslových odvětvích. Je účinná zejména u součástek, které procházejí cyklickým namáháním nebo jsou vystaveny agresivnímu prostředí, kde může docházet ke koroznímu praskání. V Centru HiLASE využíváme zázemí profesionální LSP stanice, a unikátních parametrů laseru Bivoj. Poskytujeme komplexní služby od posouzení vhodnosti LSP pro Vaše produkty, přes předběžný vývoj procesu a analýzu zbytkových napětí až po implementaci LSP procesu do Vaší výroby. Více zde.