U 10. narozenin Vědafestu nechybělo ani Centrum HiLASE

Vědafest, populární vědecký festival pro širokou veřejnost, letos oslavil své první kulaté narozeniny. V horkém letním dni se na pražském „Kulaťáku“ sešly tisíce návštěvníků, aby si vyzkoušely vědu na vlastní kůži. Mezi stovkou expozic nechyběl ani stánek Fyzikálního ústavu AV ČR a s ním Centrum HiLASE.

Martin Cimrman, vědec Centra HiLASE, spolu se svými kolegy z laserového centra ELI Beamlines, návštěvníkům neúnavně vysvětloval, jak bezpečně zacházet s lasery. „Při práci s lasery je důležité chránit především zrak, proto používáme různé typy ochranných brýlí, které si tu mohli lidé vyzkoušet. Velký zájem byl i o nácvik práce v laserové laboratoři. Na jednoduchém set-upu si návštěvníci zkusili nastavit laserový svazek tak, jak to opravdu děláme v Centru HiLASE,“ říká Martin.

Kromě laserů mohli zájemci na stánku Fyzikálního ústavu prozkoumat i vesmír a denní oblohu, a to například pomocí připravených teleskopů. Dozvěděli se také, k čemu slouží tenké vrstvy a jak nás dokáží ochránit před žárem.

Další akce pro veřejnost připravujeme opět na podzim. Setkat se s námi můžete během Noci vědců nebo Týdne Akademie věd ČR, a to přímo v našem laserovém centru v Dolních Břežanech. Bližší informace budeme postupně zveřejňovat na našem webu a sociálních sítích.