Zástupci Technické Univerzity v Luleå a Středočeského inovačního centra navštívili Centrum HiLASE

V pondělí 23. 5. 2022 jsme v Centru HiLASE uvítali návštěvu z business oddělení Technické Univerzity v Luleå a Středočeského inovačního centra. V rámci prohlídky měli účastníci příležitost se dozvědět více o HiLASE a našich inovativních laserových řešeních pro průmysl.

SIC a LTU

Skupinu uvítal Ondřej Novák, zástupce vedoucího oddělení Vývoj pokročilých laserů a vedoucí týmu nelineární optiky. Spolu s Martinem Smržem, vedoucím oddělení Vývoj pokročilých laserů a týmu Tenkodiskové lasery, návštěvu seznámil s lasery PERLA a BIVOJ a jejich využitím.

Tenkodiskový laserový systém PERLA nachází aplikaci především v laserovém mikroobrábění a byly na něm dosaženy rekordy v rychlosti a počtu svazků při laserovém nanostrukturování. Vysokoenergetický diskový systém BIVOJ je například využíván k určení prahu poškození způsobeného laserem (LIDT) a Laser Shock Peening (LSP). I ten je světovým rekordmanem ve své kategorii, a to hned mnohonásobným.

Po přednášce a diskuzi se exkurze přesunula do experimentální haly LSP, kde jí Ph.D. student Marek Böhm ukázal, jak proces laserového vyklepávání probíhá a nastínil, v jakých průmyslových odvětvích má největší potenciál k využití.