Power of light
Twitter Facebook EN JP JP
Zde se nacházíte: Úvod » Dny otevřených dveří

Dny otevřených dveří

Ve dnech 8. – 10. listopadu 2012 pořádá Fyzikální ústav AV ČR v rámci  Týdne vědy a techniky  Dny otevřených dveří. Hlavní pravidelné popularizační akce pracovišť AV ČR, která se koná v průběhu tohoto největšího vědeckého festivalu v České republice, se zúčastní i zástupci projektu HiLASE. Přijďte si vyslechnout na pracoviště „Slovanka“ (vchod z ulice Pod vodárenskou věží 1, Praha 8 – Libeň) prezentaci  „HiLASE: aplikační potenciál výkonových laserů“ a řadu dalších zajímavých příspěvků.

Více informací o akci naleznete ZDE
Podrobnější program Dne otevřených dveří ve FZÚ

Abstrakt prezentace – HiLASE: aplikační potenciál výkonových laserů

Víte, jak vzniká laserové záření? Víte, že laserovým paprskem můžete řezat ocelový plech, který je tlustý i 30 mm, měřit rychlost jedoucího automobilu nebo zjistit, zda obraz, který jste si koupili, je originál, či padělek? Ač si toho možná nejste vědomi, s lasery se setkáváte každý den: např. ve všech CD a DVD přehrávačích, při měření rozměrů (délková měřidla), v salónech krásy (odstraňování vad kůže) nebo na diskotékách (laserová show)? Ukážeme vám laser jako unikátní zdroj světla a energie s vlastnostmi, které žádná jiná technologie nenabízí. Aspekty laserového záření nám dávají nové příležitosti k jeho využití při zpracování různých materiálů, a to i extrémně těžko obrobitelných. Podstatnými výhodami použití laserových technologií jsou např. široké možnosti kusové i malosériové výroby, absence nutnosti zdlouhavého seřizování výrobních strojů či skladování a údržby nástrojů. Z hlediska ekologie a nákladů je pak velmi významnou výhodou nízká spotřeba energie díky krátké době působení paprsku laseru a nižšímu elektrickému příkonu.

Využití unikátních technologií HiLASE k velkému množství aplikací výkonových laserů bude velice významnou částí partnerství mezi akademickou obcí a průmyslovou sférou v příštím desetiletí. V této prezentaci se dozvíte, že lasery nové generace s vysokým průměrným výkonem vyvíjené nyní v rámci projektu HiLASE bude možno používat na různé aplikace v široké škále oborů, ať už se jedná o klasické strojírenství (tepelné zpracování, svařování, řezání a mikroobrábění), letecký a automobilový průmysl, energetiku, medicínské aplikace nebo umění, kde lze laserového paprsku využít např. pro čištění uměleckých děl a předmětů.

 Kontakt: R. Švábek, M. Divoký