Kóduj, inovuj a zkroť laserový svazek! Laserová centra odstartovala středoškolskou soutěž Science Challenge Tisková zpráva

Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech, která jsou součástí Fyzikálního ústavu AV ČR, nabízejí středoškolským týmům studentů možnost zapojit se do nové soutěže s názvem Science Challenge. V jejím průběhu budou studenti vytvářet co nejefektivnější program na automatizaci laserových systémů, který by mohl nalézt uplatnění v průmyslu.

V rámci listopadového online kola budou studenti ve tříčlenných týmech programovat měření kvality laserového svazku. K dispozici budou mít měřicí systém umístěný přímo v laserových centrech, který budou moci na dálku ovládat. Tři nejlepší týmy pak dostanou pozvání do Dolních Břežan, kde během dvoudenního finále uplatní znalosti nabyté z online kola a pustí se do konstrukce automatického měřicího systému, který by mohly nabídnout potenciálnímu zákazníkovi.

Lasery se dnes uplatňují prakticky ve všech odvětvích lidské činnosti. Ty nejvýkonnější se používají v průmyslu k řezání a úpravě povrchů materiálů. Také jsou nedílnou součástí procesu výroby polovodičů a mikroprocesorů, které jsou mozkem všech zařízení denní potřeby od automobilů přes pračku až po naše telefony. Na malých telekomunikačních laserech stojí dnešní internetová síť, pomocí laserů tiskneme dokumenty nebo měříme kvalitu ovzduší. Proto se i my v laserových centrech snažíme plně prozkoumat všechny potenciální aplikace námi vyvíjených laserů,” přibližuje škálu laserových aplikací vědec Martin Duda z laserového centra HiLASE.

Práce v našich výzkumných centrech však nekončí momentem, kdy vědecký tým postaví laserový systém u sebe v laboratoři. Abychom mohli nový laser nabídnout průmyslu nebo jiným vědeckým týmům, je potřeba, aby uživatelé mohli laser bezpečně ovládat. V Science Challenge jsme se proto rozhodli ukázat studentům i práci našich inženýrů. Ve výsledku je tato soutěž ideální pro všechny mladé inovátory, kteří doma něco neustále vymýšlí a chtějí se posunout trochu dál,” popisuje náplň letošní Science Challenge Vojtěch Gaman, který se v ELI Beamlines zabývá řídícími systémy.

Na základě online kola vybere odborná porota složená ze zástupců Fyzikálního ústavu AV ČR tři týmy, které v polovině prosince dorazí do laserových center. Během dvoudenního finále se studenti ponoří do problematiky technologického transferu. Kromě programování budou řešit i konstrukci a optimalizaci systému automatického laserového měření. Projdou tak celým procesem od specifikování požadavků zákazníkem přes návrh a konstrukci až po optimalizaci, ladění případných problémů a předání finálního produktu potenciálnímu zákazníkovi. Týmy budou muset prokázat velkou kreativitu při hledání inovativních řešení a hlavně motivaci, aby dokázaly dosáhnout uspokojivého výsledku.

Více na www.sciencechallenge.cz a www.facebook.com/ScienceChallengeFZU