LIDT Challenge Vše, co potřebujete vědět o LIDT a Vašich komponentech

Centrum HiLASE pro vás připravilo výzvu LIDT CHALLENGE. V této soutěži budeme testovat vzorky Vašich zrcadel s vysokoodrazivým dielektrickým povlakem. Odměnou za účast v soutěži Vám budou kvalifikované poznatky o odolnosti Vašich komponent.

LIDT challenge

Proč je dobré se zúčastnit? Spolehlivost výkonných laserů je do značné míry dána optickými součástkami, které se v nich používají. Znalost kvality použitých komponent je proto zásadní pro bezpečný a spolehlivý provoz laserových systémů.

Jak se zúčastnit aneb podmínky soutěže
Každý účastník může poskytnout maximálně dva různé vzorky doplněné stejnými srovnávacími vzorky (tj. celkem čtyři vzorky), zabalené odděleně a jasně označené. Vzorky zrcadel s vysoce reflexním dielektrickým povlakem od každého účastníka je třeba zaslat do Centra HiLASE nejpozději do 7. března 2022 na následující adresu:
Centrum HiLASE – LIDT COMPETITION
Fyzikální ústav Akademie věd České republiky, v. v. i.
Za Radnicí 828 252 41 Dolní Břežany
Česká republika
Požadovaný průměr vzorků musí být 2” nebo 50 mm, úhel dopadu 0° a centrální vlnová délka 343 nm. Anonymizované vzorky budou testovány metodou s-on-1 podle normy ISO 21254-2:2011 s maximálně 105 pulzy. Zkušební laser bude poskytovat 1ps impulsy v kruhovém, gaussovském svazku s opakovací frekvencí 1 kHz. Svazek bude v režimu jednoduché podélné polarizace, p-polarizovaný a zkouška bude provedena při okolním tlaku, teplotě 22 °C a 30% relativní vlhkosti, tj. 101,3 kPa, 22 °C a 30 %. Velikost zkušebního bodu bude 1 mm v rovině dopadu s maximální intenzitou záření 2,5 J/cm2.
Ujistěte se prosím, že jsou vaše vzorky řádně zabaleny a označeny, aby nedošlo k poškození při přepravě nebo záměně s jinými vzorky. Rovněž se ujistěte, že ke každému zaslanému vzorku je přiloženo jeho identické “dvojče”, které může být v případě potřeby použito jako srovnávací vzorek. Označte prosím svůj balíček zřetelně poznámkou “LIDT competition”, aby nedošlo k záměně s jinými zásilkami, které přijímáme.

Co se bude dít dál? Budete mít jedinečnou příležitost vidět skutečný výkon svých prvků ve špičkovém systému, otestované v naší LIDT stanici. Anonymizované výsledky budou prezentovány na veletrhu Laser World of Photonics, Mnichov, 27. dubna 2022 (Conference Room B52 – první patro haly B5, 15:15), a později přímo účastníkům.

Proč využít testování v Centru HiLASE? Přestože komponenty testované s malými svazky nebo nízkým počtem pulzů fungují výborně, při použití v systémech s vysokou energií a vysokou opakovací frekvencí selhávají. Proto zavádíme bodové měření o velikosti mm v kombinaci s dlouhodobým vystavením našemu testování LIDT podle normy ISO. V Centru HiLASE poskytujeme nejmodernější testování materiálů a komponent na odolnost vůči laserovému záření za kontrolovaných podmínek. K dispozici je řada postupů LIDT založených na normě ISO řady 21254 nebo upravených podle konkrétních potřeb. Zavedli jsme systém řízení kvality pro testování materiálů na laserem indukovaný práh poškození a naše laboratoř LIDT získala CERTIFIKÁT ISO 9001.

Chcete-li se přihlásit do soutěže, kontaktujte nás prosím na adresách lidt@hilase.cz a solutions@hilase.cz.

Podrobnosti najdete ZDE.

Ke stažení

LIDT Challenge na na veletrhu Laser World of Photonics 2022

Soutěž LIDT Challenge má svého vítěze

LIDT Challenge - the winner