Exkurze na PALS a TOKAMAK

Ve dnech 22. a 24. dubna 2015 se konaly dvě exkurze pro vysokoškoláky z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a z Masarykovy univerzity v Brně. Obou akcí se dohromady zúčastnilo 50 studentů a v rámci dalšího vzdělávání učitelů i 13 učitelů jihočeských základních a středních škol.

Zástupci projektů  HiLASE a ELI Beamlines pod záštitou podpůrných projektů OPVK pro ně připravili přednáškový blok, během kterého je Bruno Le Garrec, technický manažer ELI Beamlines,  seznámil s projektem ELI a popsal vývoj jeho laserových a experimentálních systémů. Ondřej Slezák představil projekt HiLASE a v následující odborné přednášce vysvětlil princip činnosti laserů, popsal generaci ultraintenzivních laserových pulsů a představil aplikace intenzivních laserů v oblasti medicíny, průmyslu i vědy. Martin Přeček z projektu ELI se zaměřil na mezioborové aplikace laserem generovaného záření a částic a následně současným i budoucím učitelům v několika hravých demonstracích s lasery představil např. princip pump-probe experimentů nebo ukázal vlnovou i kvantovou povahu světla.

V rámci exkurze účastníci navštívili badatelské centrum PALS s jeho dvěma laserovými systémy PALS a Titan-safír. Během druhého přednáškového dne si navíc ještě prohlédli TOKAMAK a elektronový mikroskop v oddělení materiálového inženýrství.