NOC VĚDCŮ 2020

Letošní pandemie možná Noc vědců pozměnila, ale rozhodně nezastavila! Máme pro Vás připravené videoprohlídky našich experimentálních hal (uvidíte tu laserové zušlechťování povrchů a mikroobrábění), můžete otestovat své znalosti v oblasti laserů nebo se vydat do Dolních Břežan na zcela samoobslužnou outdoorovou bojovku Po stopách laseru. Všechny informace naleznete přehledně na této stránce. Nejmenší badatelé tu najdou i fyzikální pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký, kde se problémy neřeší kouzly, ale fyzikálními pokusy. Pojďte se podívat 🙂

OUTDOOROVÁ BOJOVKA: PO STOPÁCH LASERU

Během bojovky budete moci prozkoumat blízké okolí laserových center HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech, procvičíte své mozkové závity a dozvíte se mnoho zajímavého nejen o laserech. Bojovka probíhá po celou dobu venku a je samoobslužná. S sebou budete potřebovat mobil se čtečkou QR kódů, bystrou mysl a také křížovku pro zaznamenání výsledků. Tu najdete zde, několik výtisků je k dispozici také na prvním stanovišti.

První QR kód naleznete u hlavního vchodu do Centra HiLASE (Za Radnicí 828, Dolní Břežany), na bočním prosklení.

Své výsledky sdílejte na https://www.facebook.com/HiLASECentre/. Autoři nejnápaditějších příspěvků získají malou odměnu ?

Vysvětlení ke správným odpovědím z laserového workoutu najdete tady.

A pokud Vás zajímá, jak to vlastně vypadá v experimentálních halách špičkového laserového centra, co je to Laser Shock Peening a laserové mikroobrábění, a k čemu je to dobré, mrkněte na naše videa s oblíbeným Zvědem:

Letos slavíme 60 let laseru! Podívejte se na historii laserů u nás i ve světě: