Vliv technologie LSP na zbytková napětí a korozní únavu hliníkové slitiny (AA5083) Odborný článek

V odborním časopise MDPI, Metals, byl nedávno publikován článek našeho kolegy Jana Kaufmana.  Ten zkoumal vliv technologie Laser Shock Peening (LSP) na zbytková napětí a korozní únavu hliníkové slitiny 5083 (AA5083).

Hliníková slitina 5083 je pevný a lehký materiál, který je známý svými výjimečnými vlastnostmi v extrémních prostředích, jako je mořská voda a působení průmyslových chemikálií. Díky své vynikající odolnosti proti korozi se běžně používá v námořním průmyslu pro konstrukci trupů a v loďařském průmyslu. Při vystavení zvýšeným teplotám (nad 50 °C) však slitina podléhá procesu známému jako senzibilizace a stává se náchylnou k mezikrystalové korozi.

Jan opracoval slitinu technologií Laser Shock Peening (s ochranným povlakem i bez něj – LPwC), aby otestoval její odolnost vůči únavové korozi.

Studie ukázala, že LSP dokáže spolehlivě generovat hluboká tlaková zbytková napětí v hliníkové slitině zesílené hořčíkem, a to jak s ochranným povlakem, tak bez něj, což vede k výraznému zlepšení korozní únavy.

Pokud se chcete dozvědět více o našich službách LSP a o tom, jak mohou zlepšit Váš výrobní proces, klikněte ZDE. Chcete-li si přečíst celý článek, najdete ho ZDE.