13

Už sedm let předtím, než Theodore Maiman představil světu v roce 1960 první laser, vynalezli vědci Townes, Gordon a Zeiger přístroj, který je považován za předchůdce laseru. Oba přístroje pracují na principu stimulované emise, avšak zatímco laser je zdrojem elektromagnetického záření, jeho předchůdce produkuje záření mikrovlnné. Jak se tento předchůdce laseru nazývá?

ÚKOL PRO NEJMENŠÍ: Před vynálezem laseru vědci sestrojili přístroj, který fungoval podobně/na podobném principu jako věc, ve které si můžete doma rychle ohřát jídlo. Víte, jak se jmenuje?

Řešení: Mikrovlnná trouba

Poslední úkol, č. 14, najdete u vchodu do laserového centra ELI Beamlines.

Nápověda: Prozkoumejte cyklostojan 😉

Obě laserová centra, Centrum HiLASE i ELI Beamlines, jsou součástí Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Zatímco v Centru HiLASE se soustředíme na to, jak postavit a využít superlasery pro skutečný svět (třeba při výrobě aut, letadel nebo při tvorbě funkčních povrchů), v laserovém centru ELI je nainstalován vůbec nejintenzivnější laserový systém na světě, který se využívá pro základní výzkum v oblasti fyziky, materiálových věd, v biomedicíně a laboratorní astrofyzice.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-150382178-1');